לפעמים הרופא לא יודע הכול

דניאלה פנתה לבדיקות רפואיות ואלו גילו כי היא סובלת ממחלת הסרטן.

הבדיקות הרפואיות גילו כי דניאלה סובלת מלימפומה מסוג MZL. הרופאה המטפלת של דניאלה ערכה בדיקות והפנתה אותה למספר טיפולי כימותרפיה.

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

לרוע מזלה, במהלך למעלה משנה, טיפולי הכימותרפיה לא הועילו כלל. המחלה התפשטה והמשיכה לגדול ולהתפתח. לאחר שכל הטיפולים הרפואיים נכשלו ולמרות שביניהם היה טיפול כימותרפי אגרסיבי ביותר, הרופאה המטפלת בדניאלה אמרה נואש.

בשלב קריטי זה, דניאלה הבינה כי היא חייבת לקבל אבחנה נוספת. דניאלה עברה לבית חולים אחר. באופן די מהר בבית החולים החדש, הרופא המטפל גילה כי הלימפומה ממנה סובלת דניאלה היא לא מסוג MZL אלא הודג'קין.

משמעות הדבר – הטיפולים הרפואיים הקודמים כלל לא עזרו ולא יכלו לעזור. דניאלה חייבת טיפול רפואי אחר. לאחר אבחון המחלה הנכונה, דניאלה החלה לקבל טיפול רפואי ומאז מחלתה נמצאת בנסיגה מתמדת.

דניאלה הביאה את המקרה האישי שלה לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעת רשלנות רפואית כנגד מי שטיפל בה.

מטעם בית החולים הראשון נטען כי בסופו של יום המחלה הנכונה אובחנה וכי למעשה למרות שדניאלה עברה תקופה בת למעלה משנה של טיפולים רפואיים לא מתאימים וסבלה רבות, הרי שלא נגרם לה נזק. שכן, כיום המחלה אובחנה והיא נמצאת בנסיגה.

בית המשפט דחה טענה זו של בית החולים וקבע כי דניאלה קיבלה טיפול רפואי שלא תאם את סוג המחלה. דניאלה זכתה בפיצוי על הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מכך.

סוגיה חשובה נוספת אשר עלתה במהלך הדיון על רשלנות רפואית בבית המשפט היא חשיבות התיעוד הרפואי והמקצועי על ידי הרופא המטפל. בית המשפט הדגיש את חשיבות העניין ופסק כי מעבר לחובה הקיימת על הרופא המטפל לכתוב בתיק הרפואי של החולה את הטיפולים הרפואיים, ישנה גם חובה לתעד את הלך המחשבה והנימוקים שעמדו לנגדו בעת שבחר לנקוט בהליך רפואי או להימנע ממנו. בייחוד שעה שמדובר בחולה במחלה קשה ומסוכנת.

חשיבות התיעוד וההנמקות היא על מנת שיתר הרופאים שיטפלו באותו חולה יוכלו לערוך מעין סיעור מוחות ולבחון, בזמן אמת, את החלטות יתר הרופאים, כדי לבקר האחד את השני ולהגיע לגילוי המחלה הנכונה. למנוע טעויות שיעלו בחיי אדם למעשה.

מקרה זה ממחיש באופן מובהק ביותר את החשיבות בקבלת חוות דעת רפואיות נוספות וכי לפעמים, הרופא הוא גם רק בן אדם – הוא לא יודע הכול.

כן מהווה פסק הדין נורת אזהרה לרופאים המטפלים לבחון עצמם כל הזמן, לתעד ולהסביר לעצמם ולאחרים, למה הם בוחרים בטיפול רפואי כזה על פני האחר.

ייאמר כי דניאלה זהו שם בדוי, אך המקרה הינו אמיתי.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן