לפעמים הרופא לא יודע הכול

לפעמים הרופא לא יודע הכול

דניאלה פנתה לבדיקות רפואיות ואלו גילו כי היא סובלת ממחלת הסרטן.

הבדיקות הרפואיות גילו כי דניאלה סובלת מלימפומה מסוג MZL. הרופאה המטפלת של דניאלה ערכה בדיקות והפנתה אותה למספר טיפולי כימותרפיה.

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

לרוע מזלה, במהלך למעלה משנה, טיפולי הכימותרפיה לא הועילו כלל. המחלה התפשטה והמשיכה לגדול ולהתפתח. לאחר שכל הטיפולים הרפואיים נכשלו ולמרות שביניהם היה טיפול כימותרפי אגרסיבי ביותר, הרופאה המטפלת בדניאלה אמרה נואש.

בשלב קריטי זה, דניאלה הבינה כי היא חייבת לקבל אבחנה נוספת. דניאלה עברה לבית חולים אחר. באופן די מהר בבית החולים החדש, הרופא המטפל גילה כי הלימפומה ממנה סובלת דניאלה היא לא מסוג MZL אלא הודג’קין.

משמעות הדבר – הטיפולים הרפואיים הקודמים כלל לא עזרו ולא יכלו לעזור. דניאלה חייבת טיפול רפואי אחר. לאחר אבחון המחלה הנכונה, דניאלה החלה לקבל טיפול רפואי ומאז מחלתה נמצאת בנסיגה מתמדת.

דניאלה הביאה את המקרה האישי שלה לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעת רשלנות רפואית כנגד מי שטיפל בה.

מטעם בית החולים הראשון נטען כי בסופו של יום המחלה הנכונה אובחנה וכי למעשה למרות שדניאלה עברה תקופה בת למעלה משנה של טיפולים רפואיים לא מתאימים וסבלה רבות, הרי שלא נגרם לה נזק. שכן, כיום המחלה אובחנה והיא נמצאת בנסיגה.

בית המשפט דחה טענה זו של בית החולים וקבע כי דניאלה קיבלה טיפול רפואי שלא תאם את סוג המחלה. דניאלה זכתה בפיצוי על הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מכך.

סוגיה חשובה נוספת אשר עלתה במהלך הדיון על רשלנות רפואית בבית המשפט היא חשיבות התיעוד הרפואי והמקצועי על ידי הרופא המטפל. בית המשפט הדגיש את חשיבות העניין ופסק כי מעבר לחובה הקיימת על הרופא המטפל לכתוב בתיק הרפואי של החולה את הטיפולים הרפואיים, ישנה גם חובה לתעד את הלך המחשבה והנימוקים שעמדו לנגדו בעת שבחר לנקוט בהליך רפואי או להימנע ממנו. בייחוד שעה שמדובר בחולה במחלה קשה ומסוכנת.

חשיבות התיעוד וההנמקות היא על מנת שיתר הרופאים שיטפלו באותו חולה יוכלו לערוך מעין סיעור מוחות ולבחון, בזמן אמת, את החלטות יתר הרופאים, כדי לבקר האחד את השני ולהגיע לגילוי המחלה הנכונה. למנוע טעויות שיעלו בחיי אדם למעשה.

מקרה זה ממחיש באופן מובהק ביותר את החשיבות בקבלת חוות דעת רפואיות נוספות וכי לפעמים, הרופא הוא גם רק בן אדם – הוא לא יודע הכול.

כן מהווה פסק הדין נורת אזהרה לרופאים המטפלים לבחון עצמם כל הזמן, לתעד ולהסביר לעצמם ולאחרים, למה הם בוחרים בטיפול רפואי כזה על פני האחר.

ייאמר כי דניאלה זהו שם בדוי, אך המקרה הינו אמיתי.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה מכל הלב לעו"ד מוטי ארד ולכל הצוות על העבודה המעולה והמסורה! ממליצה בחום!
Irina Kogan
Irina Kogan
07:50 11 Apr 21
הגעתי למשרדו של עורך דין מוטי ארד דרך המלצה מלקוחות מרוצים, כך גם אני מרוצה מהיחס והמקצועיות ואמינות שבאה עם ניסיון מבוסס, ממליץ בחום!
dani tuman
dani tuman
11:22 25 Mar 21
הגעתי אל מוטי עקב פציעה בברך,טיפל בתביעה ברצינות רבה.
Erez Hochma
Erez Hochma
18:19 24 Mar 21
בזמן התיכון בכיתה יב' שברתי את הרגל בגלל פתח ביוב שהיה עקום בשטח בית הספרהמשרד עזר לי להוכיח שזוהי הפרת בנייה ועזר לי לזכות בתביעה שהתנהלה מול בית הספר והעירייה. בסוף התהליך קיבלתי מעל ומעבר למה שכל משרד אחר העריך.העבודה מולם הייתה מתוזמנת בצורה מושלמת, נעימה ומסודרת. תודה ענקית! ממליץ בחום
Levcdo1
Levcdo1
17:19 24 Mar 21
תודה על השירות האדיב עו"ד משיכמו ומעלה
Shlomo Kashriel
Shlomo Kashriel
16:58 24 Mar 21
ללא ספק משרד איכותי ושרות יוצא דופן. צוות מקצועי . ליווי אישי ומסביר פנים. מומלץ בחום.
עינבל אטיאס
עינבל אטיאס
14:59 24 Mar 21
עברתי תאונת דרכים מאוד קשה וקיבלתי מעורך הדין מוטי ארד תשומת לב מלא והתייחסות אישית מקצועיות. נשארתי מאוד מרוצה מהשירות וממליצה בחום ואהבה.
Larisa Avetisyan
Larisa Avetisyan
10:39 24 Mar 21
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד, על השירות המקצועי והאדיב ביותר. היכרתי אותו עקב תאונת דרכים שעברתי. הטיפול בתיק היה מסור, עקבי ומוצלח.מומלץ בחום כמו שהמלצתי לכל חברותיי על המשרד הראשון במקצועיות.
רבאב עקפה
רבאב עקפה
10:26 24 Mar 21
לייעוץ מיידי עם עו"ד מוטי ארד
דילוג לתוכן