ילדי נפגע כששיחק עם ספינר-מי יפצה?

משחק הספינר הינו ללא ספק אחד המוצרים החמים ביותר בישראל בתקופה האחרונה. משום כך, אין כמעט ילד בישראל שאין ברשותו לפחות פריט אחד של הצעצוע המסתובב.
אך מה עושים במקרה של פגיעה של ילד ממשחק בספינר?

כמו בכל דבר טוב, גם במשחק התמים למראה, ישנו הצד הפחות “משווק” של המשחק, אשר התחיל בעצם כמעין כלי טיפולי ותרפיה לילדים עם בעיות קשב וריכוז כבר לפני כ-20 שנים.

אותו צד פחות חיובי לספינר, הנו כמובן הסכנות שעלולות להיות כרוכות בשימוש במשחק. בהיותו צעצוע חדש בשוק, עדיין לא ידועים בדיוק צדדיו “המועדים לפורענות” של הספינר, יכול לעלות חשש מובן ומתבקש של הורים רבים, באשר לפגיעות אותן חלילה עלול לגרום המשחק בספינר. כל האמור מקבל משמעות ביתר שאת, לאור המקרה עליו התבשרנו לאחרונה באמצעי התקשורת. באותו המקרה, ילד ששיחק עם ספינר שהתפרק, הובהל לבית החולים לאחר שאצבעו נתקעה בתוך אחת מטבעותיו של הצעצוע. למרבה המזל, המאורע המפחיד הסתיים באצבע נפוחה בלבד, אך לא לפני שעבר אותו ילד הליך ניתוחי להסרת הטבעת הלוחצת מאצבעו. באותו הקשר, יש לציין את ההכרזה, ממש בימים האחרונים, בארה”ב על הספינר כמסוכן.

אכן ברגע שהפך הספינר למשחק, אשר מופץ כמעט ללא שום פיקוח ובהמוניו, עולה מטבע הדברים החשש, האם ילדי עלול להפגע חלילה ממשחק בספינר? ואם נפגע? מי יפצה וישלם בגין הנזקים שייגרמו חלילה?

ובכן, לצד הלא נודע שמהווה חלק מכל הנושא, ישנן דווקא נקודות אור, בדמות מידע אותו נספק עבורכם בשורות הבאות. בכתבה זו, נפרוס על קצה המזלג, את המידע הבסיסי לגבי הגופים/הכתובות אליהם יש לפנות, או הגורמים אותם יש לתבוע תביעת נזיקין היה וחלילה, ילדיכם נפגע ממשחק בספינר.

תביעת הנזק בדרך הרגילה

אחת הדרכים בה תוכלו לזכות בפיצוי כספי, היה וחלילה ילדיכם נפצע משימוש בספינר, הינה באמצעות תביעת הגורם, או הגוף שהתרשל. או במילים אחרות, לתבוע את הגוף שגרם את הנזק לילד באשמתו/אחריותו של אותו גורם. כאן המקום להדגיש, כי הכתובת לפתרון שאלת התקיימותה של רשלנות או לא, הינה רק בדמותו ובסמכותו של עו”ד המתמחה בתחום של דיני הנזיקין. אבל, ולמרות האפשרות לתבוע את הגורם המתרשל בנזיקין כאמור, על אחריותו לפציעת הילד, הרי שבמקרה זה, וכפי שאף נגלה בהמשך כתבה זו, ישנן דרכים טובות יותר ופשוטות יותר לתבוע ולזכות בפיצוי בגין נזקיו של הילד. מנגד, יש לציין כי בתביעה נזיקית בעילת רשלנות, נתבע בדרך כלל גורמים להם אחריות לפציעת הילד מהמשחק, כאשר את אותם גורמים, לא ניתן לתבוע בדרכים שיובאו להלן.

ביטוח תאונות אישיות לתלמידים

לא כל ההורים יודעים זאת, אבל כל קטין בגיל בו חל עליו חוק חינוך חובה אמור להיות מבוטח בביטוח תאונות אישיות, אותו נכנה פשוט, “ביטוח תלמידים”. המיוחד בביטוח זה, שהילד נשוא הפוליסה, מבוטח לא רק בשעות ובזמן הלימודים ולא רק באירועים הקשורים לבית הספר, או למערכת החינוך. אלא, שעקרונית הילד מבוטח בכל שעות היממה, השבוע והשנה והכיסוי הביטוחי כולל כל אירוע תאונתי שהתרחש בנסיבות כלשהן. תאונה לפיה זכאי הילד בפיצוי, תיחשב אירוע בלתי צפוי אשר גרם לילד נזק מגובה של למעלה מ-5% נכות. כאן המקום להדגיש, כי לפי ביטוח תלמידים, ניתן לזכות בפיצוי בגין נזק גוף בלבד ולא כזה הנגרם לרכוש. לכן, אם ילד מגיל 3 ועד ועד סיום לימודיו בתיכון, נפגע ממשחק בספינר ניתן לתבוע את חברת הביטוח המבטחת את הקטין בביטוח תאונות אישיות לתלמידים. את פרטי המבטח ניתן לקבל באמצעות פנייה למזכירות בית הספר או לעירייה הרלוונטית. יצוין, שבכדי להוכיח את הנזק, יוכל התובע להסתפק בחוות דעת מומחה רפואי כללית, אשר עלותה כמה מאות שקלים בלבד. בחוות הדעת, יעריך המומחה את גובה אחוזי הנכות שלהערכתו נותרו לילד בעקבות הפגיעה.

יש להדגיש שביטוח התלמידים תקף, רק במקומות בהם אין מבטחים אחראיים אחרים, כגון ביטוח חובה במקרה של תאונת דרכים, ביטוח לאומי בפגיעה מפעולות איבה וכו.

לעומת זאת, תביעה נזיקית רגילה, מקום שיש גורם האחראי לנזקו של הקטין ברשלנותו/אשמו, ניתנת להגשה במקביל לתביעת הביטוח לפי פוליסת ביטוח תאונות תלמידים, כשהכול כאמור ייעשה, לאחר היוועצות בעו”ד מומחה.

הספינר היה פגום – תביעת נזיקין

במקרה בו ילדיכם שיחק בספינר ונפגע בשל פגם במשחק, ניתן לתבוע את היצרן לפי חוק האחריות למוצרים פגומים, תש”ם-1980. על קצה המזלג, מה שחוק זה קובע הינו, שהיה ואדם, במקרה זה ילד, נפגע ממוצר פגום, הרי שעקרונית על היצרן לפצותו. המקרים העדיפים מבחינת הנפגע, הינם כאלה בהם יראה הנפגע לשופט, שיותר סביר שהספינר יצא מידי היצרן במצב פגום ולא נגרמה הפגיעה כתוצאה, מהתנהגות הילד, עצמו תוך שימוש במשחק. במקרה כזה, לא יצטרך הילד הנפגע להוכיח כאמור, אחריות כזו או אחרת של היצרן. ולכן, כל נטל ההוכחה של הנפגע יסתכם בהבאת ראיות לקיום הנזק וחומרתו. כאן המקום לציין, שרק במקרה שתוכח אשמה, או רשלנות חמורה של הילד ששיחק בספינר ונפגע כתוצאה מכך, ייתכן כי יפחית בית המשפט מהפיצוי לילד, אבל לא סביר כי יבטלם לחלוטין.

ולסיכום, מקווים אנו שילדיכם ידעו רק טוב וייהנו מצעצוע הספינר, אך לדעתנו, היה וחלילה החשש מתממש, טוב לדעת שיש מה לעשות. כפי שנוכחנו, ברוב המקרים יש בהחלט ממי להיפרע. ונוסיף לכך, שהרי ידע שווה כוח. לכן מומלץ ביותר, במקרה של פגיעה  מספינר, להתייעץ עם עו”ד מתחום דיני הנזיקין, אשר מהווה את הגורם המוסמך והנדרש בסיוע והתמודדות עם נושאים כגון בכתבה זו. אותו עו”ד מומחה, יידע כיצד להתאים את הטיפול, בעזרת הידע והניסיון שצבר במשך שנים רבות, למקרה הספציפי. והכול מכיוון, שבמקרים כגון פגיעת היקרים לנו, אין מקום לא לפשרות ובוודאי לא לטעויות.

 

 

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21

עוד בנושא:

דילוג לתוכן