רשלנות רפואית- אישה התעברה למרות ניתוח קשירת חצוצרות

מרבית תביעות רשלנות רפואית אשר מוגשות בעילה של הולדה בעוולה, עוסקות בילוד בעל מום אשר ניתן היה לזהותו במהלך ההריון ולהפסיק את ההריון.

ישנם מקרים, חריגים יחסית, בהם התביעות דווקא עוסקות בהיעדר הסכמה מדעת להיריון, חרף לידת ילוד בריא. המדובר במקרים בהם האישה עברה ניתוח לקשירת חצוצרות או שהתקינה התקן תוך רחמי במטרה למנוע היריון, והתעברה למרות זאת.

חשוב להדגיש, קשירת חצוצרות או התקנת התקן תוך רחמי הינם אמצעי מניעה טובים אמנם, אך עדיין ישנם מספר חסרונות אשר אסור להתעלם מהם- כמו סיבוכים אשר עלולים להוביל לעקרות קבועה, זיהומים וכן אפשרות שהניתוח לא יצליח והאישה תיכנס להריון למרות זאת.

על מנת שמירב הסיכויים והסיכונים יעמדו בפני האישה, חובה על הרופא המטפל להסביר לאישה ולפרוט בפניה את מירב האלטרנטיבות העומדות בפניה, לרבות האפשרות שאמצעי מניעה זה איננו בטוח במאת האחוזים.

ככל שאישה אשר ביצעה ניתוח לקשירת חצוצרות, לדוגמה, וכן נכנסה להיריון למרות הניתוח, תוכיח כי מעולם לא הוסבר לה כי הניתוח אינו יעל במאה אחוזים וכי ההסכמה שנתנה לניתוח אינה מלאה מאחר שלא ידעה את מירב הפרטים, ייתכן ותקום לה עילה לתביעה ברשלנות רפואית בהריון.

כך יהיה נכון גם לגבי לידת ילוד בריא במקרה כזה. גידול ילד מביא עימו הוצאות כספיות גדולות, אשר יכלו להמנע לו האישה הייתה יודעת שאמצעי המניעה (ההתקן או קשירת החצוצרות) אינם יעילים במאת האחוזים ועל כן הייתה יכולה לעשות שימוש באמצעי מניעה נוספים.

נכון שהמדובר בתביעה שעשויה להיות קשה עבור ההורים, יחד עם זאת עסקינן בהיעדר הסכמה מדעת לעצם ההתעברות ולא חלילה כנגד הילוד.

בניגוד לתביעות מן הסוג הזה, מרבית תביעות רשלנות רפואית בהריון עוסקות בהתרשלות גילוי מומים בעובר במהלך ההריון, אשר בעקבות התרשלות זו נולד ילוד פגוע.

בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בלוד, נדחתה תביעת ההורים ברשלנות רפואית בטענה כי הרופא המטפל לא התרשל בבדיקת האקו לב העוברי ואי-הגילוי של תסמונת וויליאמס ממנה סובל הילוד אינה התרשלות. יתרה מכך, נקבע כי נוכח ממצאי כל הבדיקות שנערכו לעובר במהלך ההריון, לא עלה החשד לתסמונת ועל כן לא היה מתחייב לבצע העמקת הבדיקות.

חרף הנסיבות הקשות בהן נולד ילוד פגוע, מצא בית המשפט כי לא ניתן לקבל את הטענה כי התקיימה התרשלות מצד הרופא המטפל, ועל כן תביעת ההורים נדחתה.

מאחר שמדובר בנושא מורכב, משפטית ורפואית, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, במטרה להבין האם קיימת עילה לתביעה.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן