רשלנות רפואית- אישה התעברה למרות ניתוח קשירת חצוצרות

רשלנות רפואית- אישה התעברה למרות ניתוח קשירת חצוצרות

מרבית תביעות רשלנות רפואית אשר מוגשות בעילה של הולדה בעוולה, עוסקות בילוד בעל מום אשר ניתן היה לזהותו במהלך ההריון ולהפסיק את ההריון.

ישנם מקרים, חריגים יחסית, בהם התביעות דווקא עוסקות בהיעדר הסכמה מדעת להיריון, חרף לידת ילוד בריא. המדובר במקרים בהם האישה עברה ניתוח לקשירת חצוצרות או שהתקינה התקן תוך רחמי במטרה למנוע היריון, והתעברה למרות זאת.

חשוב להדגיש, קשירת חצוצרות או התקנת התקן תוך רחמי הינם אמצעי מניעה טובים אמנם, אך עדיין ישנם מספר חסרונות אשר אסור להתעלם מהם- כמו סיבוכים אשר עלולים להוביל לעקרות קבועה, זיהומים וכן אפשרות שהניתוח לא יצליח והאישה תיכנס להריון למרות זאת.

על מנת שמירב הסיכויים והסיכונים יעמדו בפני האישה, חובה על הרופא המטפל להסביר לאישה ולפרוט בפניה את מירב האלטרנטיבות העומדות בפניה, לרבות האפשרות שאמצעי מניעה זה איננו בטוח במאת האחוזים.

ככל שאישה אשר ביצעה ניתוח לקשירת חצוצרות, לדוגמה, וכן נכנסה להיריון למרות הניתוח, תוכיח כי מעולם לא הוסבר לה כי הניתוח אינו יעל במאה אחוזים וכי ההסכמה שנתנה לניתוח אינה מלאה מאחר שלא ידעה את מירב הפרטים, ייתכן ותקום לה עילה לתביעה ברשלנות רפואית בהריון.

כך יהיה נכון גם לגבי לידת ילוד בריא במקרה כזה. גידול ילד מביא עימו הוצאות כספיות גדולות, אשר יכלו להמנע לו האישה הייתה יודעת שאמצעי המניעה (ההתקן או קשירת החצוצרות) אינם יעילים במאת האחוזים ועל כן הייתה יכולה לעשות שימוש באמצעי מניעה נוספים.

נכון שהמדובר בתביעה שעשויה להיות קשה עבור ההורים, יחד עם זאת עסקינן בהיעדר הסכמה מדעת לעצם ההתעברות ולא חלילה כנגד הילוד.

בניגוד לתביעות מן הסוג הזה, מרבית תביעות רשלנות רפואית בהריון עוסקות בהתרשלות גילוי מומים בעובר במהלך ההריון, אשר בעקבות התרשלות זו נולד ילוד פגוע.

בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בלוד, נדחתה תביעת ההורים ברשלנות רפואית בטענה כי הרופא המטפל לא התרשל בבדיקת האקו לב העוברי ואי-הגילוי של תסמונת וויליאמס ממנה סובל הילוד אינה התרשלות. יתרה מכך, נקבע כי נוכח ממצאי כל הבדיקות שנערכו לעובר במהלך ההריון, לא עלה החשד לתסמונת ועל כן לא היה מתחייב לבצע העמקת הבדיקות.

חרף הנסיבות הקשות בהן נולד ילוד פגוע, מצא בית המשפט כי לא ניתן לקבל את הטענה כי התקיימה התרשלות מצד הרופא המטפל, ועל כן תביעת ההורים נדחתה.

מאחר שמדובר בנושא מורכב, משפטית ורפואית, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, במטרה להבין האם קיימת עילה לתביעה.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה מכל הלב לעו"ד מוטי ארד ולכל הצוות על העבודה המעולה והמסורה! ממליצה בחום!
Irina Kogan
Irina Kogan
07:50 11 Apr 21
הגעתי למשרדו של עורך דין מוטי ארד דרך המלצה מלקוחות מרוצים, כך גם אני מרוצה מהיחס והמקצועיות ואמינות שבאה עם ניסיון מבוסס, ממליץ בחום!
dani tuman
dani tuman
11:22 25 Mar 21
הגעתי אל מוטי עקב פציעה בברך,טיפל בתביעה ברצינות רבה.
Erez Hochma
Erez Hochma
18:19 24 Mar 21
בזמן התיכון בכיתה יב' שברתי את הרגל בגלל פתח ביוב שהיה עקום בשטח בית הספרהמשרד עזר לי להוכיח שזוהי הפרת בנייה ועזר לי לזכות בתביעה שהתנהלה מול בית הספר והעירייה. בסוף התהליך קיבלתי מעל ומעבר למה שכל משרד אחר העריך.העבודה מולם הייתה מתוזמנת בצורה מושלמת, נעימה ומסודרת. תודה ענקית! ממליץ בחום
Levcdo1
Levcdo1
17:19 24 Mar 21
תודה על השירות האדיב עו"ד משיכמו ומעלה
Shlomo Kashriel
Shlomo Kashriel
16:58 24 Mar 21
ללא ספק משרד איכותי ושרות יוצא דופן. צוות מקצועי . ליווי אישי ומסביר פנים. מומלץ בחום.
עינבל אטיאס
עינבל אטיאס
14:59 24 Mar 21
עברתי תאונת דרכים מאוד קשה וקיבלתי מעורך הדין מוטי ארד תשומת לב מלא והתייחסות אישית מקצועיות. נשארתי מאוד מרוצה מהשירות וממליצה בחום ואהבה.
Larisa Avetisyan
Larisa Avetisyan
10:39 24 Mar 21
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד, על השירות המקצועי והאדיב ביותר. היכרתי אותו עקב תאונת דרכים שעברתי. הטיפול בתיק היה מסור, עקבי ומוצלח.מומלץ בחום כמו שהמלצתי לכל חברותיי על המשרד הראשון במקצועיות.
רבאב עקפה
רבאב עקפה
10:26 24 Mar 21
לייעוץ מיידי עם עו"ד מוטי ארד
דילוג לתוכן