רשלנות רפואית בהריון ובלידה

רשלנות רפואית בהריון ובלידה

כאשר נגרם נזק בריאותי כתוצאה מטיפול רפואי לקוי, ניתן, במקרים רבים, לתבוע ממעניק הטיפול הלקוי, את הנזקים שנגרמו למטופל. תביעות אלה מכונות תביעות רשלנות רפואית, והן יכולות להיות מוגשות כנגד מוסד רפואי, רופא, אחות וכדו’, אך בדרך כלל, הן מוגשות כנגד המוסד הרפואי בו הוענק הטיפול.

חלק ניכר מתביעות הרשלנות הרפואית מוגשות בשל רשלנות בהיריון או בלידה. הסיבות לכך הן בעיקר ריבוי הלידות ביחס לטיפולים רפואיים אחרים ובעקבות זאת ריבוי מקרי הרשלנות, וכן העובדה שניתן להגיש תביעה שכזו עד הגיע היילוד שניזוק לגיל 25. כאשר היילוד נפטר כתוצאה מהרשלנות, ניתן בדרך כלל, להגיש את התביעה עד תום שבע שנים ממעשה הרשלנות.

רשלנויות רפואיות נפוצות בהיריון ובלידה, הינן אי ביצוע כל הבדיקות הנדרשות טרם הלידה, טעות בביצוע ובפענוח של בדיקות אולטרסאונד, התרשלות בביצוע לידות מורכבות, אי התייחסות למצוקה עוברית ועוד.

כאשר מדובר במצב של הריון בסיכון גבוה (כאשר היולדת סובלת ממחלות שונות, הפלות קודמות, ריבוי עוברים וכדו’) קיים סיכוי גבוה יותר לנזק לוולד, ואף למותו. כיום יש כלים רבים לאבחון גורמי סיכון שונים בטרם הלידה. כתוצאה מכך קיימת חובה על הגורם המטפל לבצע בדיקות ולהביא לידיעת היולדת את גורמי הסיכון הקיימים על מנת שתוכל להחליט האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו.

כאשר מתגלים בלידה מומים קשים, ניתן להגיש תביעה כאשר התובע צריך להראות שהגורם המטפל התרשל בכך שהיה יכול לאבחן את המום החמור במהלך ההיריון ולא עשה זאת. עוד צריך התובע להראות שאם היה המום מתגלה במועד, היה זה מוצדק להפסיק את ההיריון. כמו כן, יש להוכיח את גובה הנזק שנגרם.

לגבי רשלנות במהלך הלידה, יש להראות שהצוות הרפואי התרשל בכך שלא הבחין במצוקה עוברית, שבחר ליילד בדרך שגויה, שלא פעל במיומנות ראויה וכדו’ ושבעקבות זאת נגרם הנזק לוולד. חשוב לציין, כי פיצוי יינתן רק כאשר קיים קשר בין רשלנות הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם, שכן ייתכנו מקרים בהם התרשל הצוות הרפואי אך הנזק נגרם מסיבה אחרת שלא קשורה להתרשלות.

כיוון שמדובר בנושאים מורכבים הקשורים למדע הרפואה, חובה על עורך דין רשלנות רפואית להגיש יחד עם כתב התביעה חוות דעת מומחה רפואי, הקובעת מהי הרשלנות ואת הקשר בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם והיקפו.

האמור מהווה מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה מכל הלב לעו"ד מוטי ארד ולכל הצוות על העבודה המעולה והמסורה! ממליצה בחום!
Irina Kogan
Irina Kogan
07:50 11 Apr 21
הגעתי למשרדו של עורך דין מוטי ארד דרך המלצה מלקוחות מרוצים, כך גם אני מרוצה מהיחס והמקצועיות ואמינות שבאה עם ניסיון מבוסס, ממליץ בחום!
dani tuman
dani tuman
11:22 25 Mar 21
הגעתי אל מוטי עקב פציעה בברך,טיפל בתביעה ברצינות רבה.
Erez Hochma
Erez Hochma
18:19 24 Mar 21
בזמן התיכון בכיתה יב' שברתי את הרגל בגלל פתח ביוב שהיה עקום בשטח בית הספרהמשרד עזר לי להוכיח שזוהי הפרת בנייה ועזר לי לזכות בתביעה שהתנהלה מול בית הספר והעירייה. בסוף התהליך קיבלתי מעל ומעבר למה שכל משרד אחר העריך.העבודה מולם הייתה מתוזמנת בצורה מושלמת, נעימה ומסודרת. תודה ענקית! ממליץ בחום
Levcdo1
Levcdo1
17:19 24 Mar 21
תודה על השירות האדיב עו"ד משיכמו ומעלה
Shlomo Kashriel
Shlomo Kashriel
16:58 24 Mar 21
ללא ספק משרד איכותי ושרות יוצא דופן. צוות מקצועי . ליווי אישי ומסביר פנים. מומלץ בחום.
עינבל אטיאס
עינבל אטיאס
14:59 24 Mar 21
עברתי תאונת דרכים מאוד קשה וקיבלתי מעורך הדין מוטי ארד תשומת לב מלא והתייחסות אישית מקצועיות. נשארתי מאוד מרוצה מהשירות וממליצה בחום ואהבה.
Larisa Avetisyan
Larisa Avetisyan
10:39 24 Mar 21
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד, על השירות המקצועי והאדיב ביותר. היכרתי אותו עקב תאונת דרכים שעברתי. הטיפול בתיק היה מסור, עקבי ומוצלח.מומלץ בחום כמו שהמלצתי לכל חברותיי על המשרד הראשון במקצועיות.
רבאב עקפה
רבאב עקפה
10:26 24 Mar 21
לייעוץ מיידי עם עו"ד מוטי ארד
דילוג לתוכן