רשלנות רפואית בהריון ובלידה

כאשר נגרם נזק בריאותי כתוצאה מטיפול רפואי לקוי, ניתן, במקרים רבים, לתבוע ממעניק הטיפול הלקוי, את הנזקים שנגרמו למטופל. תביעות אלה מכונות תביעות רשלנות רפואית, והן יכולות להיות מוגשות כנגד מוסד רפואי, רופא, אחות וכדו’, אך בדרך כלל, הן מוגשות כנגד המוסד הרפואי בו הוענק הטיפול.

חלק ניכר מתביעות הרשלנות הרפואית מוגשות בשל רשלנות בהיריון או בלידה. הסיבות לכך הן בעיקר ריבוי הלידות ביחס לטיפולים רפואיים אחרים ובעקבות זאת ריבוי מקרי הרשלנות, וכן העובדה שניתן להגיש תביעה שכזו עד הגיע היילוד שניזוק לגיל 25. כאשר היילוד נפטר כתוצאה מהרשלנות, ניתן בדרך כלל, להגיש את התביעה עד תום שבע שנים ממעשה הרשלנות.

רשלנויות רפואיות נפוצות בהיריון ובלידה, הינן אי ביצוע כל הבדיקות הנדרשות טרם הלידה, טעות בביצוע ובפענוח של בדיקות אולטרסאונד, התרשלות בביצוע לידות מורכבות, אי התייחסות למצוקה עוברית ועוד.

כאשר מדובר במצב של הריון בסיכון גבוה (כאשר היולדת סובלת ממחלות שונות, הפלות קודמות, ריבוי עוברים וכדו’) קיים סיכוי גבוה יותר לנזק לוולד, ואף למותו. כיום יש כלים רבים לאבחון גורמי סיכון שונים בטרם הלידה. כתוצאה מכך קיימת חובה על הגורם המטפל לבצע בדיקות ולהביא לידיעת היולדת את גורמי הסיכון הקיימים על מנת שתוכל להחליט האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו.

כאשר מתגלים בלידה מומים קשים, ניתן להגיש תביעה כאשר התובע צריך להראות שהגורם המטפל התרשל בכך שהיה יכול לאבחן את המום החמור במהלך ההיריון ולא עשה זאת. עוד צריך התובע להראות שאם היה המום מתגלה במועד, היה זה מוצדק להפסיק את ההיריון. כמו כן, יש להוכיח את גובה הנזק שנגרם.

לגבי רשלנות במהלך הלידה, יש להראות שהצוות הרפואי התרשל בכך שלא הבחין במצוקה עוברית, שבחר ליילד בדרך שגויה, שלא פעל במיומנות ראויה וכדו’ ושבעקבות זאת נגרם הנזק לוולד. חשוב לציין, כי פיצוי יינתן רק כאשר קיים קשר בין רשלנות הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם, שכן ייתכנו מקרים בהם התרשל הצוות הרפואי אך הנזק נגרם מסיבה אחרת שלא קשורה להתרשלות.

כיוון שמדובר בנושאים מורכבים הקשורים למדע הרפואה, חובה על עורך דין רשלנות רפואית להגיש יחד עם כתב התביעה חוות דעת מומחה רפואי, הקובעת מהי הרשלנות ואת הקשר בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם והיקפו.

האמור מהווה מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן