רשלנות רפואית בהריון ובלידה

כאשר נגרם נזק בריאותי כתוצאה מטיפול רפואי לקוי, ניתן, במקרים רבים, לתבוע ממעניק הטיפול הלקוי, את הנזקים שנגרמו למטופל. תביעות אלה מכונות תביעות רשלנות רפואית, והן יכולות להיות מוגשות כנגד מוסד רפואי, רופא, אחות וכדו', אך בדרך כלל, הן מוגשות כנגד המוסד הרפואי בו הוענק הטיפול.

חלק ניכר מתביעות הרשלנות הרפואית מוגשות בשל רשלנות בהיריון או בלידה. הסיבות לכך הן בעיקר ריבוי הלידות ביחס לטיפולים רפואיים אחרים ובעקבות זאת ריבוי מקרי הרשלנות, וכן העובדה שניתן להגיש תביעה שכזו עד הגיע היילוד שניזוק לגיל 25. כאשר היילוד נפטר כתוצאה מהרשלנות, ניתן בדרך כלל, להגיש את התביעה עד תום שבע שנים ממעשה הרשלנות.

רשלנויות רפואיות נפוצות בהיריון ובלידה, הינן אי ביצוע כל הבדיקות הנדרשות טרם הלידה, טעות בביצוע ובפענוח של בדיקות אולטרסאונד, התרשלות בביצוע לידות מורכבות, אי התייחסות למצוקה עוברית ועוד.

כאשר מדובר במצב של הריון בסיכון גבוה (כאשר היולדת סובלת ממחלות שונות, הפלות קודמות, ריבוי עוברים וכדו') קיים סיכוי גבוה יותר לנזק לוולד, ואף למותו. כיום יש כלים רבים לאבחון גורמי סיכון שונים בטרם הלידה. כתוצאה מכך קיימת חובה על הגורם המטפל לבצע בדיקות ולהביא לידיעת היולדת את גורמי הסיכון הקיימים על מנת שתוכל להחליט האם להמשיך את ההיריון או להפסיקו.

כאשר מתגלים בלידה מומים קשים, ניתן להגיש תביעה כאשר התובע צריך להראות שהגורם המטפל התרשל בכך שהיה יכול לאבחן את המום החמור במהלך ההיריון ולא עשה זאת. עוד צריך התובע להראות שאם היה המום מתגלה במועד, היה זה מוצדק להפסיק את ההיריון. כמו כן, יש להוכיח את גובה הנזק שנגרם.

לגבי רשלנות במהלך הלידה, יש להראות שהצוות הרפואי התרשל בכך שלא הבחין במצוקה עוברית, שבחר ליילד בדרך שגויה, שלא פעל במיומנות ראויה וכדו' ושבעקבות זאת נגרם הנזק לוולד. חשוב לציין, כי פיצוי יינתן רק כאשר קיים קשר בין רשלנות הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם, שכן ייתכנו מקרים בהם התרשל הצוות הרפואי אך הנזק נגרם מסיבה אחרת שלא קשורה להתרשלות.

כיוון שמדובר בנושאים מורכבים הקשורים למדע הרפואה, חובה על עורך דין רשלנות רפואית להגיש יחד עם כתב התביעה חוות דעת מומחה רפואי, הקובעת מהי הרשלנות ואת הקשר בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם והיקפו.

האמור מהווה מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן