רשלנות רפואית בלידת ניתוח קיסרי

ע"א 789/89 עמר נ' קופת חולים כללית

רשלנות בלידה – זהירות סבירה סעיף 41 לפקודת הנזיקין

מערערת אשר נולדה במהלך לידה בניתוח קיסרי אשר בוצע בהרדמה כללית במהלכה התגלו בעיות וקשיים בעת ביצוע אינטובציה  הכוללת החדרת צינורית לכלי הנשימה לצורך אספקת חמצן

במהלך הלידה נעשו מס' ניסיונות לביצוע אינטובציה אשר נכשלו במהלכם החלה היולדת לפתח כיחלון הפרעות בקצב הלב אשר בגינן ניתן טיפול תרופתי ועיסוי לב חיצוני, ניסיון זה עלה בהצלחה אולם במהלך הלידה כבר נמצא כי העובר סובל ממצוקה ולאחר לידה נמצא העובר במצוקה אף יותר קיצונית בשל העבודה כי האם סבלת מתת חמצון במשך כ-30 דקות עם הפרעות בקצב הלב זאת כאשר לפני הניתוח מצב העובר נמצא תקין.

העובר נולד עם דופק לא תקין והאפגר הוגדר 1 -, היינו נמוך ביותר. כיום סובלת התינוקת משיתוק מוחין בכל גפיה.

התביעה אשר נמצאת במחלקות בגין השאלה למרות דחיית התביעה על ידי המחוזי.

בית המשפט העליון פסק כי אין בגרסה כי נזקה של המערערת אשר יכול היה להיגרם בשל סיבות אחרות וזאת כדי להימנע מהמסקנה שתת חמצון הוא הגורם לנזקה. זאת ועוד קבע ביהמ"ש העליון כי אירוע המקרה אשר גרם לנזק מתיישב עם המסקנה שבית החולים לא נקט משנה זהירות מאשר עם המסקנה כי אכן נקט זהירות סבירה. זאת בהתבסס על  יסודות כי לא האם ולא התינוק יכולים היו לדעת מהן הנסיבות אשר הביאו לתוצאה שלעיל, במקרה דנן היה קושי בביצוע האינטובציה . המסקנה העולה כי מאחר ואף אחד מהמומחים לא היה נוכח בעת האירוע בחדר הניתוח ולכן אין מקום לבסס את הטענה באשר לרישומים של בית החולים  שנעשו בסמוך לאירוע כמו כן לא נמצא כי יש לייחס חשיבות למכתב אשר נשלח ע"י המרדים של ביה"ח כשנתיים לאחר האירוע לא צפוי שיכול היה לזכור פרטים הללו. גם בשל העובדה שלא נמצא להם ביסוס ברישומי בית החולים בעת האירוע מה גם שמדובר בפרטים שחשוב היה לציינם. כמו כן הנתונים להם טענו הנתבעים כגורם  אפשרי לקושי הרי שבפועל אינם מהווים מקור הבעיה לא בעבר ולא בסמוך לאירוע הלידה הוכח כי 2 המרדימים אשר שהו בחדר הניתוח היו מתמחים הרי שהמסקנה המתבקשת שלא פעלו במקצועיות ובמיומנות סבירה בעת ביצוע פעולת החדרת האינטובציה.

זאת ועוד, מחדלי הרישום מנעו גם מהתובעת וגם מבית המשפט את הראייה הטובה האוטנטית לה משקל ובכך חל היפוך הנטל ועובר מן כתפי התובעת אל הנתבעת \ הרופא להוכיח את העובדות להן נזקק, אלה יכלו להיות רלוונטיים מתוך אותם רישומים רפואיים ובכך אף לנקות אותם מאחריות אולם אלו לא נמצאו. משהנ"ל לא נמצאו והעובדות הרלוונטיות לביצוע אותה פעולת אינטובציה היו נעדרים מרישומי בית החולים  ובכך ולוקים בחסר ואינם מביאים את העובדות הנדרשות לבירור שאלת הרשלנות הרפואית לא יצאה בכך המשיבה כדי חובתה חרף העובדה כי אין  מוטלת אחריות מוחלטת על הרופא המטפל אולם משלא נמצאו רישומים מספקים לצורך בחינת שאלת ההתרשלות ברישומי בית החולים על המשיבה לשאת באחריות לכך שאותם רופאים מרדימים נכשלו בכ-6 ניסיונות החדרת אינטובציה ליולדת בכך כשלו.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן