הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים

תאונת דרכים היא אירוע עליו חלות מספר הוראות חוק ייחודיות. הוראות אלו נוגעות לשאלת האחריות לנזק שאירע כתוצאה מהתרחשות תאונה. התשובה לשאלה מי הגורם אשר נגדו יש להגיש תביעה במקרה של תאונת דרכים, מושפעת מזהות המעורבים בתאונה וסוג הנזק שאירע בעקבותיה. 

תאונות דרכים – ענף נזיקי ייחודי

מנגנוני הפיצוי עבור נזקי גוף שאירעו בתאונות דרכים, מוסדרים באופן מיוחד בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. חוק זה מתייחס באופן ייחודי למקרים שבהם תאונת דרכים גרמה לפגיעה גופנית, בעוד שהדין החל על נזק רכושי מוסדר בפקודת הנזיקין.

תביעה בגין תאונת דרכים – התביעה נגזרת מאופי הפגיעה

התביעות בתחום תאונות הדרכים נחלקות באופן גס לתביעות בגין נזקי גוף ותביעות בגין נזקי רכוש. בהתרחשות כל אחד מסוגי הנזק הללו, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין תאונות דרכים המספק ייצוג מקצועי ומבוסס ניסיון בתחום זה.

הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים בה נגרמה פגיעת גוף

אדם המעוניין לעשות שימוש ברכב, נדרש עפ”י חוק לרכוש פוליסת ביטוח חובה. ביטוח החובה מכסה את נזקי הגוף ככל שייגרמו לבעל הביטוח עקב תאונת דרכים. מטרת ההסדר היא ליצור מצב שבו בכל מצב של תאונה בה מעורב כלי רכב אשר גרמה לפגיעה גופנית של מי מהמעורבים, יינתן פיצוי כספי לנפגע ללא קשר לשאלת אשמתו ותרומתו ליצירת הנזק, באופן שאדם המעורב בתאונת דרכים ונגרמו לו נזקי גוף, יתבע ישירות את ביטוח החובה של הרכב שלו. לשם מיצוי האפשרות לקבלת פיצויים תאונת דרכים, מומלץ לפנות לעורך דין תאונות דרכים.

במקרים בהם אדם נפגע בגופו כתוצאה מתאונה בתור הולך רגל, באפשרותו לתבוע את הגורם שפגע בו, כאשר במידה שהנהג מבוטח בביטוח חובה, חברת הביטוח שלו תיכנס בנעליו בעת בירור התביעה. לאור המנגנון הקבוע בחוק הקובע אחריות מוחלטת החלה על הנהג לפיצוי מי שניזוק בגופו, ללא קשר לשאלת אשמתו, השאלה שתתברר בתביעה תהיה אך ורק מהו היקפו של הפיצוי שישולם.

תביעה כנגד נהג שלא רכש פוליסת ביטוח חובה

במקרים בהם נהג שלא רכש פוליסת ביטוח חובה היה מעורב בתאונה שגרמה נזק גופני להולך רגל, באפשרות הולך הרגל לקבל פיצוי מקרן פיצויים תאונות דרכים של מדינת ישראל ששמה קרנית, אשר תיכנס בנעליו ותתבע את הנהג מחוסר הפוליסה.

הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים בה נגרמה פגיעת רכוש

בשונה מנזקי גוף, בעל כלי רכב אינו נדרש לבטח את רכבו מפני פגיעה ברכב עצמו. יחד עם זאת, בעלי רכב רבים רוכשים פוליסת ביטוח “מקיף” המאפשרת להם כיסוי של עלויות תיקוני נזקים שנגרמו לרכב. במקרה של נזקי רכוש לעומת נזקי גוף, ישנה משמעות לשאלת האשם בתאונה. במקרה של תאונה שבמהלכה נגרם נזק לרכב עצמו, באפשרות בעל הרכב הנפגע, בהנחה שהתאונה לא אירעה באשמתו, לתבוע את הנהג הפוגע בהליך משפטי ללא עירוב חברת הביטוח.

לחילופין, באפשרותו להפעיל את תנאי הפוליסה, כאשר במקביל לכך, חברת הביטוח תיכנס בנעליו לצורך תביעת הפיצוי מהנהג שגרם לנזק וזאת באופן שיכסה את הוצאותיה לנהג המבוטח על ידה. על כן, בידי המבוטח האפשרות לקבל פיצויים תאונת דרכים באמצעות הפעלת הפוליסה או באמצעות הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים.

 

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

צוות מקצועי ברמה מאוד גבוהה!
karina d
karina d
11:29 06 Aug 22
המשרד מטפל בבעיות הקשורות לרשלנות רפואית בצורה מדהימה והיחס מושלם לכל לקוח😊
מאיה בן שמאי
מאיה בן שמאי
06:02 04 Aug 22
תודה רבה למר מוטי ארד על טיפול מהיר אישי ומקצועי
Svetlana Litman
Svetlana Litman
07:10 27 Jul 22
תודה על הטיפול מהיר , יעיל ואישי . כדאי לציין על קשר טלפוני טוב, ללא עיכובים
garry litman
garry litman
05:05 27 Jul 22
שירות מקצועי אמין נוח ואיכותי
אריאל נזרית
אריאל נזרית
11:17 20 Jul 22
אין דברים כאלה!! הטוב ביותר אתה.
אנג'ל ברנס - Angel Baranes
אנג'ל ברנס - Angel Baranes
07:44 19 Jul 22
יחסי אישי, שרות מעולה, הבנה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר והתוצאות בהתאם.יישר כח
David Peretz
David Peretz
14:46 18 Jul 22
צוות מקצועי ברמה הגבוהה ביותר בהנהגת עו"ד מוטי ארד עורך דין מעולה ומעל הכל בן אדם בעל אינטליגנציה רגשית נדירה ביותר ושוב אני מודה לכולם על הטיפול המסור והתוצאות המדהימות המון המון תודה רבה בכבוד רב רם לב ארי
ramlevari
ramlevari
13:04 18 Jul 22
Open

דילוג לתוכן