הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים

תאונת דרכים היא אירוע עליו חלות מספר הוראות חוק ייחודיות. הוראות אלו נוגעות לשאלת האחריות לנזק שאירע כתוצאה מהתרחשות תאונה. התשובה לשאלה מי הגורם אשר נגדו יש להגיש תביעה במקרה של תאונת דרכים, מושפעת מזהות המעורבים בתאונה וסוג הנזק שאירע בעקבותיה. 

תאונות דרכים – ענף נזיקי ייחודי

מנגנוני הפיצוי עבור נזקי גוף שאירעו בתאונות דרכים, מוסדרים באופן מיוחד בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. חוק זה מתייחס באופן ייחודי למקרים שבהם תאונת דרכים גרמה לפגיעה גופנית, בעוד שהדין החל על נזק רכושי מוסדר בפקודת הנזיקין.

תביעה בגין תאונת דרכים – התביעה נגזרת מאופי הפגיעה

התביעות בתחום תאונות הדרכים נחלקות באופן גס לתביעות בגין נזקי גוף ותביעות בגין נזקי רכוש. בהתרחשות כל אחד מסוגי הנזק הללו, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין תאונות דרכים המספק ייצוג מקצועי ומבוסס ניסיון בתחום זה.

הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים בה נגרמה פגיעת גוף

אדם המעוניין לעשות שימוש ברכב, נדרש עפ"י חוק לרכוש פוליסת ביטוח חובה. ביטוח החובה מכסה את נזקי הגוף ככל שייגרמו לבעל הביטוח עקב תאונת דרכים. מטרת ההסדר היא ליצור מצב שבו בכל מצב של תאונה בה מעורב כלי רכב אשר גרמה לפגיעה גופנית של מי מהמעורבים, יינתן פיצוי כספי לנפגע ללא קשר לשאלת אשמתו ותרומתו ליצירת הנזק, באופן שאדם המעורב בתאונת דרכים ונגרמו לו נזקי גוף, יתבע ישירות את ביטוח החובה של הרכב שלו. לשם מיצוי האפשרות לקבלת פיצויים תאונת דרכים, מומלץ לפנות לעורך דין תאונות דרכים.

במקרים בהם אדם נפגע בגופו כתוצאה מתאונה בתור הולך רגל, באפשרותו לתבוע את הגורם שפגע בו, כאשר במידה שהנהג מבוטח בביטוח חובה, חברת הביטוח שלו תיכנס בנעליו בעת בירור התביעה. לאור המנגנון הקבוע בחוק הקובע אחריות מוחלטת החלה על הנהג לפיצוי מי שניזוק בגופו, ללא קשר לשאלת אשמתו, השאלה שתתברר בתביעה תהיה אך ורק מהו היקפו של הפיצוי שישולם.

תביעה כנגד נהג שלא רכש פוליסת ביטוח חובה

במקרים בהם נהג שלא רכש פוליסת ביטוח חובה היה מעורב בתאונה שגרמה נזק גופני להולך רגל, באפשרות הולך הרגל לקבל פיצוי מקרן פיצויים תאונות דרכים של מדינת ישראל ששמה קרנית, אשר תיכנס בנעליו ותתבע את הנהג מחוסר הפוליסה.

הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים בה נגרמה פגיעת רכוש

בשונה מנזקי גוף, בעל כלי רכב אינו נדרש לבטח את רכבו מפני פגיעה ברכב עצמו. יחד עם זאת, בעלי רכב רבים רוכשים פוליסת ביטוח "מקיף" המאפשרת להם כיסוי של עלויות תיקוני נזקים שנגרמו לרכב. במקרה של נזקי רכוש לעומת נזקי גוף, ישנה משמעות לשאלת האשם בתאונה. במקרה של תאונה שבמהלכה נגרם נזק לרכב עצמו, באפשרות בעל הרכב הנפגע, בהנחה שהתאונה לא אירעה באשמתו, לתבוע את הנהג הפוגע בהליך משפטי ללא עירוב חברת הביטוח.

לחילופין, באפשרותו להפעיל את תנאי הפוליסה, כאשר במקביל לכך, חברת הביטוח תיכנס בנעליו לצורך תביעת הפיצוי מהנהג שגרם לנזק וזאת באופן שיכסה את הוצאותיה לנהג המבוטח על ידה. על כן, בידי המבוטח האפשרות לקבל פיצויים תאונת דרכים באמצעות הפעלת הפוליסה או באמצעות הגשת תביעה בעקבות תאונת דרכים.

 

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן