רשלנות רפואית – ההבדל בין רשלנות לטעות של רופא

התובע, אשר מגיל ילדות סבל מבעיה בשופכה, בגינה ביצע הרחבות של השופכה בשל חסימות בדרכי השתן. חרף זאת ניהל חיים תקינים עבד במשרה מלאה וקבועה כאיש בכיר וניהל חיי משפחה נורמטיביים.

בכתב התביעה טען התובע כי לאחר הערכת מצבו הוחלט לבצע הרחבה של השופכה אולם לטענתו איש לא טרח לעדכנו כי עליו להפסיק טיפול אשר אותו נטל באופן קבוע באספירין. במהלך ההרחבה הוחדר לתובע “מוליך” אשר היה פג תוקף לשופכה, לטענת התובע ניסיונות הטיפול בו היו לא מקצועיים. בעוד שצריך היה להעביר אותו באמבולנס על אלונקה על מנת לצמצם את הנזק, הוא הופנה לקבלת הטיפול בגפו, פעולות אשר החמירו את הנזק שנגרם לו.

התובע לא קיבל כל הנחיות ולפיכך אכל דבר נוסף שדחה את הניתוח כך גם בשל קבלת טיפול באספירין נדחה הליך הטיפול האלקטיבי לטענתו בגין ההליך נגרם לו נזק כבד הפיך ובגינו החל סובל מחסימות ודלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן. כמו כן איבד את יכולתו להטיל שתן באופן עצמאי.

התובע טען בהתבסס על עילות כדלקמן:

  • רשלנות עקב התרשלות בטיפול
  • הפרת חובה חקוקה בחוק זכויות החולה
  • פגיעה באוטונומיה (שכן לא יידעו את התובע על הסיכונים הצפויים לו כתוצאה מההליך)
  • לא זו אף זו, טען כי  יש להחיל את הכלל של “הדבר מעיד על עצמו”  ובכך להעביר את נטל ההוכחה אל  הנתבעת.

כאשר בוחנים את שאלת הרשלנות הרפואית יש לבחון תחילה את שאלת ההתרשלות ולאחריה שאלת חובת הזהירות והקשר הסיבתי.


ביהמ”ש המחוזי קבע כי לא כל טעות מהווה רשלנות, בייחוד כשלא מדובר בטעות טיפולית אלא בבחירת אחת האופציות האפשריות.

באשר לעניין חובת יידוע המטופל, נעשתה הבחנה בין פעולות רוטיניות פרקטיקות, שלרוב אין צורך לפרוט בפני המטופל את כל האופציות הטיפוליות העומדות בפני הרופא המקבל החלטה, ובין פעולה שאינה רוטינית, המצריכה שיקול דעת.

הוכחת  אחריות ברשלנות כידוע, מצריכה עמידה בשלושה יסודות: גרימת נזק, אשם, וקשר סיבתי יסוד האשם, העומד במוקד שאלת הרשלנות, נבחן על-פי קיומה שלהתנהגות בלתי-סבירה, לרבות מחדל, כאשר ניתן בנסיבות הללו להטיל אחריות על המזיק.

כיום, על פי הפסיקה גוברת הנטייה לבחון תחילה את ההתנהגות שגרמה לנזק, קרי, את ההתרשלות עצמה, במסגרתה יש לבחון את מבחן הצפיות, ולאחריה לבחון את קיומה של חובת הזהירות. זאת תוך התייחסות לשיקולי מדיניות השוללים את האחריות חרף קיומה של התרשלות.

סיכומו של דבר ביהמ”ש דחה תביעה לפיצוי בגין רשלנות רפואית ופגיעה באוטונומיה, זאת משום  שהתובע לא הוכיח התרשלות או הפרת חובת יידוע המטופל, וקשר סיבתי ביניהם לבין מצבו הרפואי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן