תאונות אופניים חשמליים

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה זול, ידידותי לסביבה, מהיר וקל לתפעול. רכיבה עליהם אינה דורשת הכשרה או רישיון וכל אדם מעל גיל 16 יכול לרכוש אותם ולעשות בהם שימוש. בשל היעדר הצורך בהכשרה והיכרות עם חוקי התנועה, לצד העובדה שמדובר בכלי ממונע אשר מסוגל להגיע למהירות של עד 40 קמ"ש, כלי זה הפך להיות גורם מרכזי לתאונות דרכים.

 

המקור החוקי לשימוש באופניים חשמליים

החוק בישראל מחייב הוצאת רישיון על סוגים מסוימים של כלי רכב ממונעים הכולל מעבר מבחן תאורטי ומעבר מבחן מעשי. כיום, השימוש באופניים חשמליים אינו כרוך בהוצאת רישיון ומגבלת השימוש בו נוגעת אך ורק לגילם של הרוכבים. יחד עם זאת, הרכיבה עליו מותרת מבחינה חוקית אך ורק על הכביש או על שבילי אופניים ייעודיים.

 

אחריות רוכב האופניים החשמליים

בשונה מבעלי כלי רכב ממונעים כגון רכב פרטי, אופנוע או משאית, בעלי אופניים חשמליים אינם מחויבים ברכישת פוליסת ביטוח חובה בעת רכיבה עליהם. יחד עם זאת, במקרה של תאונות אופניים חשמליים והולכי רגל שבהן נגרם להולך הרגל נזק גופני, עשוי רוכב האופניים החשמליים למצוא עצמו חב בפיצוי כספי גבוה גם ללא כיסוי ביטוחי אך זאת בכפוף להוכחה כי נהג האופניים החשמליים נהג בצורה רשלנית, פזיזה וחסרת אחריות.

בנוסף לכך, במקרה של תאונות אופניים שנגרמו באשמתו של רוכב האופניים החשמליים ואשר גרמו נזק גופני להולך רגל או לנוסע בכלי רכב פרטי, עשוי הרוכב למצוא עצמו חשוד בעבירות פליליות של גרימת חבלה כתוצאה מנהיגה רשלנית ובמקרים חמורים יותר גם עבירות של גרימת מוות בנהיגה רשלנית, כאשר העונש בגין עבירות אלו עשוי לכלול מאסר בפועל.

 

תאונות אופניים חשמליים בהן מעורב כלי רכב מנועי

בשל מיעוט שבילי האופניים הניתנים לרכיבה, קיים ממשק מתמיד בין רוכבי האופניים החשמליים לרכבים פרטיים. פעמים רבות, רוכבי האופניים החשמליים נוהגים בצורה חסרת זהירות כאשר הפעולה המסוכנת ביותר הנעשית על ידם היא עקיפת רכבים מימין.

היות שאופניים חשמליים הם כלי רכב שקט וצר ממדים, עקיפת רכב מימין עשויה להיות קטלנית עבור רוכב האופניים. זאת מאחר שקיים סיכוי גבוה שנהג הרכב לא יבחין ברוכב המצוי בשטח שאינו מכוסה על ידי מראת הצד, ויפגע בו. תאונות אופניים חשמליים מסוג זה,  עשויות להסתיים במותו של רוכב האופניים או בפציעתו באופן קשה.

 

 

תאונות אופניים חשמליים בהן מעורבים הולכי רגל

תאונות אופניים הנפוצות בשנים האחרונות, לאור העלייה בשכיחות השימוש באופניים חשמליים, הן פגיעת אופניים חשמליים בהולכי רגל. פגיעה זו מתרחשת פעמים רבות בעת חציית מעבר חצייה על ידי הולך הרגל כאשר רוכב האופניים אינו מציית לחוקי התנועה המחייבים מתן זכות קדימה להולך הרגל.

מקום נוסף בו מתרחשות תאונות אופניים חשמליים הכוללות פגיעה בהולכי רגל, הוא בממשק שבין המדרכה ושביל האופניים הסמוך אליה אשר לעיתים אף משתלב בה. תאונות אופניים מסוג זה עשויות להסתיים בצורה קשה עבור הולך הרגל במקרים שבהם מהירות האופניים גבוהה במיוחד.

 

תביעת רוכב אופניים חשמליים שגרם לתאונה – רק על ידי עורך דין מיומן

במקרה  של פגיעה כתוצאה מנסיעה רשלנית ופזיזה של רוכב אופניים חשמליים, רצוי לפנות אל עורך דין תאונות דרכים מנוסה בעל היכרות עם מערך הדינים החלים על אירוע מסוג זה. מוטי ארד, חברת עורכי דין, הוא משרד בעל ניסיון ומיומנות בייצוגו של מי שנפגע בתאונה בה מעורבים אופניים חשמליים.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן