תשלום תכוף לנפגעי תאונות דרכים

נפגעי תאונות דרכים מאבדים לעתים את יכולתם לעבוד לאחר תאונת דרכים לתקופה מסוימת או בכלל.
דוגמה שכיחה לכך הינה כאשר הנפגע שהה באשפוז או בביתו לתקופת החלמה מסוימת, שבמהלכה נבצר ממנו מלעבוד. בפרק זמן זה הנפגע אינו משתכר, ומנגד- הוצאותיו נותרות בעינן או אף גדלות.

מקרים כגון אלה מוכרים הן בתאונות דרכים ‘קלות’ והן בתאונות ‘קשות’. נפגעי תאונות הדרכים נאלצים להתרוצץ בין רופאים שונים במטרה להשתקם במהרה ולחזור לשגרת חייהם. השאלה היא- כמה זמן אורכת תקופת השיקום? שהרי ככל שתקופת השיקום ארוכה יותר, כך הפסדי הנפגעים עולים.

ברור כי נפגעי תאונות הדרכים זכאים לפיצוי כספי מחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב הפוגע, אך בדרך-כלל הפיצוי אינו מידי או שאינו מספיק והתנהלות המשא-ומתן או ההליך המשפטי אורכים זמן רב מדי.

בעקבות מקרים כגון אלה נקבעה פרוצדורה הנקראת “תשלום תכוף”.

מי זכאי לתשלום תכוף?

בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה-1975 (להלן: “החוק“) נקבע הליך תשלום תכוף שמטרתו קבלת פיצוי כספי מהיר שיסייע לנפגע או לתלויים בו, להשתקם.

חשוב להדגיש כי הליך זה נועד אך ורק עבור ההוצאות וההפסדים שיפורטו להלן, ולא כדי לפצות על מלוא נזקי הנפגע:

  • הוצאות שהנפגע הוציא לצרכי ריפוי- לדוגמה: בגין אשפוזים, פיזיותרפיה, תרופות וכו’.
  • צרכי סיעוד- בין היתר: סיוע לפעולות יום יומיות, השגחה, ניהול משק בית.
  • צרכי מחיתו של הנפגע ומחיית בני משפחתו- ככל שהנפגע פרנס את בני משפחתו ואילו היו תלויים בו, וכעת בעקבות התאונה שכרו נפגע. לדוגמה: התאמת דיור, שיקום, סיוע סוציאלי.

הליך קבלת תשלום תכוף

עפ”י החוק יש לפנות תחילה לחברת הביטוח ב’דרישה לתשלום תכוף’, במסגרתה מפרט הנפגע בתצהיר, את הנתונים הרלוונטיים הקבועים בחוק.

לאחר משלוח הדרישה, יש ליתן לחברת הביטוח 60 ימים להגיב. ככל שלא הושג הסדר כלשהו, ניתן להגיש בקשה לתשלום תכוף לבית המשפט. לאחר הגשת הבקשה, חברת הביטוח זכאית להגיש כתב הגנה בתוך 30 ימים שלאחריו מתקיים דיון, במסגרתו חברת הביטוח זכאית לחקור את הנפגע על תצהירו.

בתום ההליך, בית המשפט נותן פסק דין- בו הוא קובע האם הנפגע או בני משפחתו התלויים בו (ככל שנפטר) זכאים לתשלום תכוף ואת שיעורו.

על מנת שהנפגע או תלוייו יהיו זכאים לתשלום התכוף המקסימאלי, חשוב לשמור ולהציג את ההוצאות שהוצאו לאחר ובעקבות התאונה. שמירה על קבלות וחשבוניות חיונית ביותר בהליך מסוג זה. חשוב לציין כי החוק מגביל את התשלום התכוף לשנתיים מיום התאונה. יחד עם זאת, ניתן להגיש יותר מבקשה אחת לתשלום תכוף לאורך ניהול חיי התיק, הדבר תלוי נסיבות.

ייצוג ע”י עורך דין תאונות דרכים

בשל מורכבות הפרוצדורה ולאור העובדה כי הזמן הינו רכיב קריטי, ליווי של עו”ד תאונות דרכים שזה תחום מומחיותו יש בו כדי להשפיע על הזכאות לתשלום תכוף והיקפו.

הגם שמדובר בהליך שמטרתו לסייע לנפגע או בני משפחתו במהרה, הוא עשוי להתארך, בחסות הדין. על-כן חשוב לפעול מהר ולהסתייע בעורך דין, כדי להגשים את המטרה- להעמיד את הנפגע או בני משפחתו במצב בו הפגיעה לא משתקת את חייו וחיי התלויים בו ומאפשרת להשתקם בכבוד.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן