תשלום תכוף לנפגעי תאונות דרכים

נפגעי תאונות דרכים מאבדים לעתים את יכולתם לעבוד לאחר תאונת דרכים לתקופה מסוימת או בכלל.
דוגמה שכיחה לכך הינה כאשר הנפגע שהה באשפוז או בביתו לתקופת החלמה מסוימת, שבמהלכה נבצר ממנו מלעבוד. בפרק זמן זה הנפגע אינו משתכר, ומנגד- הוצאותיו נותרות בעינן או אף גדלות.

מקרים כגון אלה מוכרים הן בתאונות דרכים 'קלות' והן בתאונות 'קשות'. נפגעי תאונות הדרכים נאלצים להתרוצץ בין רופאים שונים במטרה להשתקם במהרה ולחזור לשגרת חייהם. השאלה היא- כמה זמן אורכת תקופת השיקום? שהרי ככל שתקופת השיקום ארוכה יותר, כך הפסדי הנפגעים עולים.

ברור כי נפגעי תאונות הדרכים זכאים לפיצוי כספי מחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב הפוגע, אך בדרך-כלל הפיצוי אינו מידי או שאינו מספיק והתנהלות המשא-ומתן או ההליך המשפטי אורכים זמן רב מדי.

בעקבות מקרים כגון אלה נקבעה פרוצדורה הנקראת "תשלום תכוף".

מי זכאי לתשלום תכוף?

בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 (להלן: "החוק") נקבע הליך תשלום תכוף שמטרתו קבלת פיצוי כספי מהיר שיסייע לנפגע או לתלויים בו, להשתקם.

חשוב להדגיש כי הליך זה נועד אך ורק עבור ההוצאות וההפסדים שיפורטו להלן, ולא כדי לפצות על מלוא נזקי הנפגע:

  • הוצאות שהנפגע הוציא לצרכי ריפוי- לדוגמה: בגין אשפוזים, פיזיותרפיה, תרופות וכו'.
  • צרכי סיעוד- בין היתר: סיוע לפעולות יום יומיות, השגחה, ניהול משק בית.
  • צרכי מחיתו של הנפגע ומחיית בני משפחתו- ככל שהנפגע פרנס את בני משפחתו ואילו היו תלויים בו, וכעת בעקבות התאונה שכרו נפגע. לדוגמה: התאמת דיור, שיקום, סיוע סוציאלי.

הליך קבלת תשלום תכוף

עפ"י החוק יש לפנות תחילה לחברת הביטוח ב'דרישה לתשלום תכוף', במסגרתה מפרט הנפגע בתצהיר, את הנתונים הרלוונטיים הקבועים בחוק.

לאחר משלוח הדרישה, יש ליתן לחברת הביטוח 60 ימים להגיב. ככל שלא הושג הסדר כלשהו, ניתן להגיש בקשה לתשלום תכוף לבית המשפט. לאחר הגשת הבקשה, חברת הביטוח זכאית להגיש כתב הגנה בתוך 30 ימים שלאחריו מתקיים דיון, במסגרתו חברת הביטוח זכאית לחקור את הנפגע על תצהירו.

בתום ההליך, בית המשפט נותן פסק דין- בו הוא קובע האם הנפגע או בני משפחתו התלויים בו (ככל שנפטר) זכאים לתשלום תכוף ואת שיעורו.

על מנת שהנפגע או תלוייו יהיו זכאים לתשלום התכוף המקסימאלי, חשוב לשמור ולהציג את ההוצאות שהוצאו לאחר ובעקבות התאונה. שמירה על קבלות וחשבוניות חיונית ביותר בהליך מסוג זה. חשוב לציין כי החוק מגביל את התשלום התכוף לשנתיים מיום התאונה. יחד עם זאת, ניתן להגיש יותר מבקשה אחת לתשלום תכוף לאורך ניהול חיי התיק, הדבר תלוי נסיבות.

ייצוג ע"י עורך דין תאונות דרכים

בשל מורכבות הפרוצדורה ולאור העובדה כי הזמן הינו רכיב קריטי, ליווי של עו"ד תאונות דרכים שזה תחום מומחיותו יש בו כדי להשפיע על הזכאות לתשלום תכוף והיקפו.

הגם שמדובר בהליך שמטרתו לסייע לנפגע או בני משפחתו במהרה, הוא עשוי להתארך, בחסות הדין. על-כן חשוב לפעול מהר ולהסתייע בעורך דין, כדי להגשים את המטרה- להעמיד את הנפגע או בני משפחתו במצב בו הפגיעה לא משתקת את חייו וחיי התלויים בו ומאפשרת להשתקם בכבוד.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן