תשלום תכוף לנפגעי תאונות דרכים

נפגעי תאונות דרכים מאבדים לעתים את יכולתם לעבוד לאחר תאונת דרכים לתקופה מסוימת או בכלל.
דוגמה שכיחה לכך הינה כאשר הנפגע שהה באשפוז או בביתו לתקופת החלמה מסוימת, שבמהלכה נבצר ממנו מלעבוד. בפרק זמן זה הנפגע אינו משתכר, ומנגד- הוצאותיו נותרות בעינן או אף גדלות.

מקרים כגון אלה מוכרים הן בתאונות דרכים ‘קלות’ והן בתאונות ‘קשות’. נפגעי תאונות הדרכים נאלצים להתרוצץ בין רופאים שונים במטרה להשתקם במהרה ולחזור לשגרת חייהם. השאלה היא- כמה זמן אורכת תקופת השיקום? שהרי ככל שתקופת השיקום ארוכה יותר, כך הפסדי הנפגעים עולים.

ברור כי נפגעי תאונות הדרכים זכאים לפיצוי כספי מחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב הפוגע, אך בדרך-כלל הפיצוי אינו מידי או שאינו מספיק והתנהלות המשא-ומתן או ההליך המשפטי אורכים זמן רב מדי.

בעקבות מקרים כגון אלה נקבעה פרוצדורה הנקראת “תשלום תכוף”.

מי זכאי לתשלום תכוף?

בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה-1975 (להלן: “החוק“) נקבע הליך תשלום תכוף שמטרתו קבלת פיצוי כספי מהיר שיסייע לנפגע או לתלויים בו, להשתקם.

חשוב להדגיש כי הליך זה נועד אך ורק עבור ההוצאות וההפסדים שיפורטו להלן, ולא כדי לפצות על מלוא נזקי הנפגע:

  • הוצאות שהנפגע הוציא לצרכי ריפוי- לדוגמה: בגין אשפוזים, פיזיותרפיה, תרופות וכו’.
  • צרכי סיעוד- בין היתר: סיוע לפעולות יום יומיות, השגחה, ניהול משק בית.
  • צרכי מחיתו של הנפגע ומחיית בני משפחתו- ככל שהנפגע פרנס את בני משפחתו ואילו היו תלויים בו, וכעת בעקבות התאונה שכרו נפגע. לדוגמה: התאמת דיור, שיקום, סיוע סוציאלי.

הליך קבלת תשלום תכוף

עפ”י החוק יש לפנות תחילה לחברת הביטוח ב’דרישה לתשלום תכוף’, במסגרתה מפרט הנפגע בתצהיר, את הנתונים הרלוונטיים הקבועים בחוק.

לאחר משלוח הדרישה, יש ליתן לחברת הביטוח 60 ימים להגיב. ככל שלא הושג הסדר כלשהו, ניתן להגיש בקשה לתשלום תכוף לבית המשפט. לאחר הגשת הבקשה, חברת הביטוח זכאית להגיש כתב הגנה בתוך 30 ימים שלאחריו מתקיים דיון, במסגרתו חברת הביטוח זכאית לחקור את הנפגע על תצהירו.

בתום ההליך, בית המשפט נותן פסק דין- בו הוא קובע האם הנפגע או בני משפחתו התלויים בו (ככל שנפטר) זכאים לתשלום תכוף ואת שיעורו.

על מנת שהנפגע או תלוייו יהיו זכאים לתשלום התכוף המקסימאלי, חשוב לשמור ולהציג את ההוצאות שהוצאו לאחר ובעקבות התאונה. שמירה על קבלות וחשבוניות חיונית ביותר בהליך מסוג זה. חשוב לציין כי החוק מגביל את התשלום התכוף לשנתיים מיום התאונה. יחד עם זאת, ניתן להגיש יותר מבקשה אחת לתשלום תכוף לאורך ניהול חיי התיק, הדבר תלוי נסיבות.

ייצוג ע”י עורך דין תאונות דרכים

בשל מורכבות הפרוצדורה ולאור העובדה כי הזמן הינו רכיב קריטי, ליווי של עו”ד תאונות דרכים שזה תחום מומחיותו יש בו כדי להשפיע על הזכאות לתשלום תכוף והיקפו.

הגם שמדובר בהליך שמטרתו לסייע לנפגע או בני משפחתו במהרה, הוא עשוי להתארך, בחסות הדין. על-כן חשוב לפעול מהר ולהסתייע בעורך דין, כדי להגשים את המטרה- להעמיד את הנפגע או בני משפחתו במצב בו הפגיעה לא משתקת את חייו וחיי התלויים בו ומאפשרת להשתקם בכבוד.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

‏אתה מספר אחת בארץ עורך דין אין מה לדבר עליך
סאמי אזברגה
סאמי אזברגה
11:54 11 May 22
אני עם מוטי בתהליך 5 שנים לא עזבו אותי לרגע שירות ברמה הגבוה ביותר וגם התוצאה
בן חיון
בן חיון
05:53 10 May 22
תודה מוטי לך ולצוות שלך על עבודה מקצועית ואדיבה. זה לא מובן מאליו שמסבירים לך ומנחים אותך כל שלב ושלב, מעדכנים בפרטים ותמיד זמינים לשאלות. מה שהיה נראה לי גדול ומאיים גרמתם לו להיות פשוט וקל. הגעתי דרך המלצה ועכשיו אני ממליצה בעצמי.
Nofar H
Nofar H
07:49 28 Apr 22
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד על הטיפול המסור והמקצועי והאדיבתודה רבה יישר כח
sara evron
sara evron
16:56 26 Apr 22
תודה רבה לעורך דין מוטי ארד על שירות יוצא דופן ! טיפלת באבא שלי במסירות ובמקצועיות שרואיה לשבח !השירות שקיבלנו היה מהיר , מקצועי והתייחסות לכל הפרטים הכי קטנים !!ממליצה בחום !!!
Luiza Nadav
Luiza Nadav
10:33 25 Apr 22
הגעתי למשרד של עו"ד מוטי ארד לאחר המלצה של מכר,הטיפול בתיק שלי היה מקצועי ואכפתי.קיבלתי הסבר מפורט על כל הנעשה ומענה מהיר על כל שאלה.הרגשתי שאני בידיים טובות ומקצועיות לאורך כל הדרך.תודה רבה למשרד ובפרט לעו"ד מוטי ארד ואנה.ישר כוח.אוהבת ומעריכה מאוד.יפעת ❤
Yfat Kulik
Yfat Kulik
08:34 19 Apr 22
المحامي القدير "موطي اراد" اشكرك من اعماق قلبي على مجهودك الدؤوب وعلى الاخلاص والصدق والامانه ثقتي بك كمحامي لم تخيب بل ذاذتني ايمانا انك من المحامين الذين يعملون فقط بضمير نقي كيف لا وتحصيلات القضيه كانت اكثر من روعه
סמיה געסוס
סמיה געסוס
05:58 16 Apr 22
Моти Арад и его команда - лучшие ! мы обращались к ним уже несколько раз и каждый раз получали профессиональную помощь. советую от всего сердца!
oksana yaremenko
oksana yaremenko
13:01 13 Apr 22
Open

דילוג לתוכן