תשלום תכוף לנפגעי תאונות דרכים

תשלום תכוף לנפגעי תאונות דרכים

נפגעי תאונות דרכים מאבדים לעתים את יכולתם לעבוד לאחר תאונת דרכים לתקופה מסוימת או בכלל.
דוגמה שכיחה לכך הינה כאשר הנפגע שהה באשפוז או בביתו לתקופת החלמה מסוימת, שבמהלכה נבצר ממנו מלעבוד. בפרק זמן זה הנפגע אינו משתכר, ומנגד- הוצאותיו נותרות בעינן או אף גדלות.

מקרים כגון אלה מוכרים הן בתאונות דרכים ‘קלות’ והן בתאונות ‘קשות’. נפגעי תאונות הדרכים נאלצים להתרוצץ בין רופאים שונים במטרה להשתקם במהרה ולחזור לשגרת חייהם. השאלה היא- כמה זמן אורכת תקופת השיקום? שהרי ככל שתקופת השיקום ארוכה יותר, כך הפסדי הנפגעים עולים.

ברור כי נפגעי תאונות הדרכים זכאים לפיצוי כספי מחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב הפוגע, אך בדרך-כלל הפיצוי אינו מידי או שאינו מספיק והתנהלות המשא-ומתן או ההליך המשפטי אורכים זמן רב מדי.

בעקבות מקרים כגון אלה נקבעה פרוצדורה הנקראת “תשלום תכוף”.

מי זכאי לתשלום תכוף?

בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה-1975 (להלן: “החוק“) נקבע הליך תשלום תכוף שמטרתו קבלת פיצוי כספי מהיר שיסייע לנפגע או לתלויים בו, להשתקם.

חשוב להדגיש כי הליך זה נועד אך ורק עבור ההוצאות וההפסדים שיפורטו להלן, ולא כדי לפצות על מלוא נזקי הנפגע:

  • הוצאות שהנפגע הוציא לצרכי ריפוי- לדוגמה: בגין אשפוזים, פיזיותרפיה, תרופות וכו’.
  • צרכי סיעוד- בין היתר: סיוע לפעולות יום יומיות, השגחה, ניהול משק בית.
  • צרכי מחיתו של הנפגע ומחיית בני משפחתו- ככל שהנפגע פרנס את בני משפחתו ואילו היו תלויים בו, וכעת בעקבות התאונה שכרו נפגע. לדוגמה: התאמת דיור, שיקום, סיוע סוציאלי.

הליך קבלת תשלום תכוף

עפ”י החוק יש לפנות תחילה לחברת הביטוח ב’דרישה לתשלום תכוף’, במסגרתה מפרט הנפגע בתצהיר, את הנתונים הרלוונטיים הקבועים בחוק.

לאחר משלוח הדרישה, יש ליתן לחברת הביטוח 60 ימים להגיב. ככל שלא הושג הסדר כלשהו, ניתן להגיש בקשה לתשלום תכוף לבית המשפט. לאחר הגשת הבקשה, חברת הביטוח זכאית להגיש כתב הגנה בתוך 30 ימים שלאחריו מתקיים דיון, במסגרתו חברת הביטוח זכאית לחקור את הנפגע על תצהירו.

בתום ההליך, בית המשפט נותן פסק דין- בו הוא קובע האם הנפגע או בני משפחתו התלויים בו (ככל שנפטר) זכאים לתשלום תכוף ואת שיעורו.

על מנת שהנפגע או תלוייו יהיו זכאים לתשלום התכוף המקסימאלי, חשוב לשמור ולהציג את ההוצאות שהוצאו לאחר ובעקבות התאונה. שמירה על קבלות וחשבוניות חיונית ביותר בהליך מסוג זה. חשוב לציין כי החוק מגביל את התשלום התכוף לשנתיים מיום התאונה. יחד עם זאת, ניתן להגיש יותר מבקשה אחת לתשלום תכוף לאורך ניהול חיי התיק, הדבר תלוי נסיבות.

ייצוג ע”י עורך דין תאונות דרכים

בשל מורכבות הפרוצדורה ולאור העובדה כי הזמן הינו רכיב קריטי, ליווי של עו”ד תאונות דרכים שזה תחום מומחיותו יש בו כדי להשפיע על הזכאות לתשלום תכוף והיקפו.

הגם שמדובר בהליך שמטרתו לסייע לנפגע או בני משפחתו במהרה, הוא עשוי להתארך, בחסות הדין. על-כן חשוב לפעול מהר ולהסתייע בעורך דין, כדי להגשים את המטרה- להעמיד את הנפגע או בני משפחתו במצב בו הפגיעה לא משתקת את חייו וחיי התלויים בו ומאפשרת להשתקם בכבוד.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה מכל הלב לעו"ד מוטי ארד ולכל הצוות על העבודה המעולה והמסורה! ממליצה בחום!
Irina Kogan
Irina Kogan
07:50 11 Apr 21
הגעתי למשרדו של עורך דין מוטי ארד דרך המלצה מלקוחות מרוצים, כך גם אני מרוצה מהיחס והמקצועיות ואמינות שבאה עם ניסיון מבוסס, ממליץ בחום!
dani tuman
dani tuman
11:22 25 Mar 21
הגעתי אל מוטי עקב פציעה בברך,טיפל בתביעה ברצינות רבה.
Erez Hochma
Erez Hochma
18:19 24 Mar 21
בזמן התיכון בכיתה יב' שברתי את הרגל בגלל פתח ביוב שהיה עקום בשטח בית הספרהמשרד עזר לי להוכיח שזוהי הפרת בנייה ועזר לי לזכות בתביעה שהתנהלה מול בית הספר והעירייה. בסוף התהליך קיבלתי מעל ומעבר למה שכל משרד אחר העריך.העבודה מולם הייתה מתוזמנת בצורה מושלמת, נעימה ומסודרת. תודה ענקית! ממליץ בחום
Levcdo1
Levcdo1
17:19 24 Mar 21
תודה על השירות האדיב עו"ד משיכמו ומעלה
Shlomo Kashriel
Shlomo Kashriel
16:58 24 Mar 21
ללא ספק משרד איכותי ושרות יוצא דופן. צוות מקצועי . ליווי אישי ומסביר פנים. מומלץ בחום.
עינבל אטיאס
עינבל אטיאס
14:59 24 Mar 21
עברתי תאונת דרכים מאוד קשה וקיבלתי מעורך הדין מוטי ארד תשומת לב מלא והתייחסות אישית מקצועיות. נשארתי מאוד מרוצה מהשירות וממליצה בחום ואהבה.
Larisa Avetisyan
Larisa Avetisyan
10:39 24 Mar 21
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד, על השירות המקצועי והאדיב ביותר. היכרתי אותו עקב תאונת דרכים שעברתי. הטיפול בתיק היה מסור, עקבי ומוצלח.מומלץ בחום כמו שהמלצתי לכל חברותיי על המשרד הראשון במקצועיות.
רבאב עקפה
רבאב עקפה
10:26 24 Mar 21
לייעוץ מיידי עם עו"ד מוטי ארד
דילוג לתוכן