בת 15 התאבדה- האם ישנה רשלנות רפואית של המוסד הרפואי?

המנוחה ס’ ז”ל אושפזה בהיותה בת 15 בלבד במרכז לבריאות הנפש “גהה” בעקבות בעיות משמעת חמורות והתבטאויות על רצונה להתאבד. המנוחה אושפזה במחלקה סגורה לנוער כאשר הכניסה והיציאה ממנה כרוכה באישור הצוות הרפואי. במהלך אשפוזה המנוחה גנבה את מפתחות המחלקה בה אושפזה, הותירה אותם בידיה לזמן רב וכשהזדמן לה העיתוי המתאים ברחה אל בניין סמוך וקפצה אל מותה.

בתביעה, שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב, יורשי המנוחה תבעה את שירותי בריאות כללית אשר הייתה הבעלים והמחזיקה של ביה”ח “גהה”. התובעים טענו כי הנתבעת התרשלה בהשגחה על המנוחה, לא השגיחה על המנוחה כראוי ולא מנעה את הטרגדיה שהייתה צפויה מראש.

הנתבעת הכחישה את אחריותה לאירוע וטענה כי מטרתו של בית חולים לטיפול פסיכיאטרי היא ליצור למטופלים הדמיה לחיים קהילתיים ואין מטרתו להוות בית סוהר עבור מטופלים. הנתבעת טענה כי אינה אחראית למותה של המנוחה גם בגלל שבדמה של המנוחה נמצאה רמת אלכוהול משמעותית.

עוד טענה שהעלתה הנתבעת היא כי על אף המלצת הועדה הפסיכיאטרית לשחרר את המנוחה מבית החולים, מנהל “גהה” הסכים להמשיך להחזיקה במחלקה גם ללא הצדקה רפואית, אלא מתוך חוש של אחריות ציבורית ומתוך ידיעה כי סופה של המנוחה יהיה להתגלגל ברחובות.

ביהמ”ש דחה את טענת הנתבעות וקבע כי לאחר שמיעת העדויות וטענות הצדדים סבור הוא כי במקרה דנן הסיבה הראשונה שבגללה הגיעה המנוחה לבית החולים הוא איום שתשים קץ לחייה וישנם סימנים רבים המצביעים על כך שהיא בבחינת “אקדח טעון”.

עוד קבע ביהמ”ש כי אילו נקטה הנתבעת באמצעי זהירות ראויים כפי שעשתה בעקבות האירוע הנ”ל, כגון החלפת מפתחות, הוספת גגון המונע גישה אל הגג, כריתת חלק מהעץ שהיה בסמוך לקיר כדי למנוע טיפוס ובריחה מהגג, יכול היה מותה הטראגי להימנע.

לעניין אשם תורם נקבע כי אין כלל וכלל אשם תורם, ביהמ”ש פסק כי “לדעתי לא התנהגות הורית ולא שתיית אלכוהול מצד המנוחה היא זו שגרמה למותה של המנוחה, אלא, רשלנותה של הנתבעת היא זו שגרמה ליציאתה מלכתחילה ובהמשך למותה”.  

לפיכך, נפסקו לתובעים פיצויים בסך 962,120 שקל וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 180,000 ₪.

עו”ד מוטי ארד סובר כי חשיבות פסק הדין, מעבר לפיצוי הכספי הרחב שניתן למשפחה, הוא גם לעניין קביעת בית המשפט כי ישנה רשלנות רפואית מצד המוסד הרפואי על מעשה אקטיבי של התאבדות השוהים במוסד.

עו”ד מוטי ארד מברך על קביעת בית המשפט ומסביר את חשיבותו של פסק הדין:

הנתבעת בפסק הדין טענה כי בהתאם לעובדות המקרה התאבדות הנערה בוצעה כתוצאה ממעשה ישיר ומכוון שלה, הרי הנערה באופן אקטיבי גנבה מפתחות, טיפסה על הגג וקפצה אל מותה.  מהעובדות הנ”ל בית המשפט היה צריך לכאורה לקבל את טענת הנתבעת כי הנערה עצמה גרמה במו ידיה לנזקה ולכן מתנתק הקשר הסיבתי בין רשלנות בית החולים “גהה” למותה של הנערה.

אך ההפך הוא הנכון, מסביר עו”ד מוטי ארד, תשובת בית המשפט בפסק דין זה ובהלכה רחבה של פסקי דין רבים אחרים, קובעת  שבהחלט יש מקום להטלת אחריות על ביה”ח.

חשוב לציין כי הרשלנות של המוסד מתקיימת בתנאי שהייתה למוסד אפשרות לצפות את ההתאבדות, והם לא נקטו בצעדים הדרושים למניעת המעשה, ולכן התביעה במקרה דנן התקבלה.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן