היעדר הסכמה מדעת

כמה פעמים הרופא שלכם הציע לכם טיפול רפואי, לא ממש הבנתם למה הוא מתכוון כי השפה הרפואית זרה עבורכם, והסכמתם בכל זאת לטיפול כזה או אחר?

ככל שנגרם לכם נזק- ייתכן וקמה לכם עילה לתביעה ברשלנות רפואית.

לעוולת הרשלנות 3 מרכיבים: קיומה של חובת זהירות בין המזיק לניזוק, הפרת החובה ונזק שנגרם כתוצאה מהפרתה.

רק במקרים בהם מתקיימים שלושת המרכיבים הנ”ל, תקום עילת תביעה ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית עשויה להיקבע עקב מעשה או מחדל- דהיינו, ככל שהרופא הפר את חובת הזהירות במעשה שעשה או לחילופין, אשר נמנע מלעשות מעשה שהיה עליו לעשותו, חזקה כי הרופא לא עמד במבחן “הרופא הסביר” אותו קבעה הפסיקה, והמדובר ברשלנות רפואית.

מבחן הרופא הסביר, המשתלב עם “מבחן הצפיות”, קובע כי התרשלות תיקבע בנסיבותיו הספציפיות של אירוע מסוים- בתנאי שהיה סביר כי הרופא יוכל לצפות מבעוד מועד את התרחשות הנזק שנגרם בפועל למטופל.

על כן, על כל רופא לעדכן את המטופל בכל האפשרויות העומדות בפניו- הן לטיפול הן לתוצאותיו. על הרופא לוודא כי המטופל הבין במה כרוך הטיפול, מה השלכותיו, מה האפשרויות העומדות בפניו ולמעשה לתת למטופל את מלוא המידע הנחוץ (על יתרונותיו וחסרונותיו) על מנת שיוכל להסכים לטיפול. הסכמה שכזו, נקראת בשפה המשפטית בתחום הנזיקין- הסכמה מדעת.

כאשר דנים בעילת ההסכמה מדעת, אי אפשר שלא לדון גם בפגיעה באוטונומיה- עוולה שקמה מכח פסקי דין ומבוססת בעיקר על חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו.

פגיעה באוטונומיה והעדר הסכמה מדעת קשורות האחת לשנייה כך שיש לדון בשתיהן במקרים בהם ניתן טיפול ללא הסכמתו של מטופל.

כאשר ביהמ”ש בוחן האם ניתנה הסכמה מדעת לטיפול רפואי, הוא בודק מס’ פרמטרים, וביניהם:

  1. האם המטופל קיבל את מירב המידע, בשפה שמובנת לו, אודות הפרוצדורה הרפואית, טרם ביצועה.
  2. האם המטופל היה במצב שאפשר לו להסכים או לחתום על ההסכמה? – יש לבחון שלא היה שרוי במצב בלבולי או לא צלול שבגינו הסכמתו לפרוצדורה מעלה טעם לפגם.
  3. האם נעשו על המטופל מניפולציות שהשפיעו על הסכמתו לטיפול?
  4. האם הטיפול בעל אופי חדשני?

חשוב להדגיש כי רק כאשר ישוכנע בית המשפט כי המטופל היה מסרב לטיפול, או לחילופין בוחר בשיטת טיפול אחרת מזו שניתנה לו, אילו קיבל את מירב המידע אודות הטיפול, המטופל יפוצה בגין מלוא הנזק שנגרם לו.

נקודה חשובה נוספת הינה שמאחר שמדובר בנזק סובייקטיבי, המשתנה ממקרה למקרה, גובה הפיצוי בכל מקרה נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. הסכומים יכולים לנוע בין אלפי שקלים בודדים לעשרות אלפי שקלים.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן