היעדר הסכמה מדעת

היעדר הסכמה מדעת

כמה פעמים הרופא שלכם הציע לכם טיפול רפואי, לא ממש הבנתם למה הוא מתכוון כי השפה הרפואית זרה עבורכם, והסכמתם בכל זאת לטיפול כזה או אחר?

ככל שנגרם לכם נזק- ייתכן וקמה לכם עילה לתביעה ברשלנות רפואית.

לעוולת הרשלנות 3 מרכיבים: קיומה של חובת זהירות בין המזיק לניזוק, הפרת החובה ונזק שנגרם כתוצאה מהפרתה.

רק במקרים בהם מתקיימים שלושת המרכיבים הנ”ל, תקום עילת תביעה ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית עשויה להיקבע עקב מעשה או מחדל- דהיינו, ככל שהרופא הפר את חובת הזהירות במעשה שעשה או לחילופין, אשר נמנע מלעשות מעשה שהיה עליו לעשותו, חזקה כי הרופא לא עמד במבחן “הרופא הסביר” אותו קבעה הפסיקה, והמדובר ברשלנות רפואית.

מבחן הרופא הסביר, המשתלב עם “מבחן הצפיות”, קובע כי התרשלות תיקבע בנסיבותיו הספציפיות של אירוע מסוים- בתנאי שהיה סביר כי הרופא יוכל לצפות מבעוד מועד את התרחשות הנזק שנגרם בפועל למטופל.

על כן, על כל רופא לעדכן את המטופל בכל האפשרויות העומדות בפניו- הן לטיפול הן לתוצאותיו. על הרופא לוודא כי המטופל הבין במה כרוך הטיפול, מה השלכותיו, מה האפשרויות העומדות בפניו ולמעשה לתת למטופל את מלוא המידע הנחוץ (על יתרונותיו וחסרונותיו) על מנת שיוכל להסכים לטיפול. הסכמה שכזו, נקראת בשפה המשפטית בתחום הנזיקין- הסכמה מדעת.

כאשר דנים בעילת ההסכמה מדעת, אי אפשר שלא לדון גם בפגיעה באוטונומיה- עוולה שקמה מכח פסקי דין ומבוססת בעיקר על חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו.

פגיעה באוטונומיה והעדר הסכמה מדעת קשורות האחת לשנייה כך שיש לדון בשתיהן במקרים בהם ניתן טיפול ללא הסכמתו של מטופל.

כאשר ביהמ”ש בוחן האם ניתנה הסכמה מדעת לטיפול רפואי, הוא בודק מס’ פרמטרים, וביניהם:

  1. האם המטופל קיבל את מירב המידע, בשפה שמובנת לו, אודות הפרוצדורה הרפואית, טרם ביצועה.
  2. האם המטופל היה במצב שאפשר לו להסכים או לחתום על ההסכמה? – יש לבחון שלא היה שרוי במצב בלבולי או לא צלול שבגינו הסכמתו לפרוצדורה מעלה טעם לפגם.
  3. האם נעשו על המטופל מניפולציות שהשפיעו על הסכמתו לטיפול?
  4. האם הטיפול בעל אופי חדשני?

חשוב להדגיש כי רק כאשר ישוכנע בית המשפט כי המטופל היה מסרב לטיפול, או לחילופין בוחר בשיטת טיפול אחרת מזו שניתנה לו, אילו קיבל את מירב המידע אודות הטיפול, המטופל יפוצה בגין מלוא הנזק שנגרם לו.

נקודה חשובה נוספת הינה שמאחר שמדובר בנזק סובייקטיבי, המשתנה ממקרה למקרה, גובה הפיצוי בכל מקרה נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. הסכומים יכולים לנוע בין אלפי שקלים בודדים לעשרות אלפי שקלים.

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה מכל הלב לעו"ד מוטי ארד ולכל הצוות על העבודה המעולה והמסורה! ממליצה בחום!
Irina Kogan
Irina Kogan
07:50 11 Apr 21
הגעתי למשרדו של עורך דין מוטי ארד דרך המלצה מלקוחות מרוצים, כך גם אני מרוצה מהיחס והמקצועיות ואמינות שבאה עם ניסיון מבוסס, ממליץ בחום!
dani tuman
dani tuman
11:22 25 Mar 21
הגעתי אל מוטי עקב פציעה בברך,טיפל בתביעה ברצינות רבה.
Erez Hochma
Erez Hochma
18:19 24 Mar 21
בזמן התיכון בכיתה יב' שברתי את הרגל בגלל פתח ביוב שהיה עקום בשטח בית הספרהמשרד עזר לי להוכיח שזוהי הפרת בנייה ועזר לי לזכות בתביעה שהתנהלה מול בית הספר והעירייה. בסוף התהליך קיבלתי מעל ומעבר למה שכל משרד אחר העריך.העבודה מולם הייתה מתוזמנת בצורה מושלמת, נעימה ומסודרת. תודה ענקית! ממליץ בחום
Levcdo1
Levcdo1
17:19 24 Mar 21
תודה על השירות האדיב עו"ד משיכמו ומעלה
Shlomo Kashriel
Shlomo Kashriel
16:58 24 Mar 21
ללא ספק משרד איכותי ושרות יוצא דופן. צוות מקצועי . ליווי אישי ומסביר פנים. מומלץ בחום.
עינבל אטיאס
עינבל אטיאס
14:59 24 Mar 21
עברתי תאונת דרכים מאוד קשה וקיבלתי מעורך הדין מוטי ארד תשומת לב מלא והתייחסות אישית מקצועיות. נשארתי מאוד מרוצה מהשירות וממליצה בחום ואהבה.
Larisa Avetisyan
Larisa Avetisyan
10:39 24 Mar 21
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד, על השירות המקצועי והאדיב ביותר. היכרתי אותו עקב תאונת דרכים שעברתי. הטיפול בתיק היה מסור, עקבי ומוצלח.מומלץ בחום כמו שהמלצתי לכל חברותיי על המשרד הראשון במקצועיות.
רבאב עקפה
רבאב עקפה
10:26 24 Mar 21
לייעוץ מיידי עם עו"ד מוטי ארד
דילוג לתוכן