כמו באמריקה – פיצויים עונשיים בתביעות נזיקין

 אחד מכללי היסוד בדיני הנזיקין הינו שהאדם שניזוק לא יקבל פיצוי הגבוה יותר מן הנזק שנגרם לו. למשל, אם אדם גרם לי נזק בשווי של אלף  ₪ –  לא אוכל לקבל יותר מסכום זה.

 למרות זאת, לא אחת אנו שומעים בכלי התקשורת על פסקי דין הניתנים בתביעות נזיקין בארצות הברית בסכומים של עשרות מיליוני דולרים, הרבה מעבר לנזק שנגרם בפועל. הסיבה המרכזית לכך, הינה האפשרות הקיימת לפסוק לניזוק “פיצוי עונשי”, שהוא פיצוי הניתן מעבר לגובה הנזק שנגרם, ומטרתו להעניש את המזיק על התנהגותו המזיקה ובכך לבטא את סלידת החברה ממעשיו ולהרתיע מזיקים אחרים מלנקוט בדרך זו.

 גם בתי המשפט בישראל הכירו באפשרות לחייב את המזיק לשלם לניזוק פיצויים עונשיים, אומנם בסכומים נמוכים יותר, במקרים של רשלנות חמורה, התנהגות שערורייתית, זדונית או מכוונת, כגון במקרים של עבירות מין ואלימות. עם זאת, בתי המשפט נמנעו מלעשות שימוש בסמכותם זו ורק לאחרונה החלו להינתן פסקי דין המעניקים פיצוי זה.

 פסק הדין התקדימי בישראל שפסק לניזוק פיצויים עונשיים, ניתן במקרה שבו אדם הותקף באופן חמור על ידי שניים שדקרוהו בסכין בחזה, שיספו את צווארו וכמעט גרמו למותו. המותקף הובהל במצב אנוש לבית החולים, טופל ויצא מכלל סכנה אך נותר עם נזקי גוף – נכויות ופגיעות קשות. המותקף התלונן במשטרה ובמקביל הגיש תביעת פיצויים אזרחית נגד התוקפים והתיק נדון בבית משפט השלום ברמלה.

 בית המשפט דן בתביעה, פסק למותקף פיצוי בסך כשבע מאות אלף ₪ בגין הנזקים הישירים ובנוסף, חייב את התוקפים בתשלום פיצויים עונשיים בסך של שלוש מאות אלף ₪.

בית המשפט נימק את פסיקת הפיצויים העונשיים בכך שמדובר במקרה חמור עד כדי “שחיטה” הנובע מ”תת תרבות הסכין” , כדבריו, והראוי לכל גינוי. על פסק הדין הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי, בדרישה לבטל את הפיצויים העונשיים שנפסקו. בית המשפט המחוזי דחה את הערעור וקבע כי הנסיבות החמורות של המקרה הולמות פסיקת פיצויים עונשיים.

 האמור מהווה מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21

עוד בנושא:

דילוג לתוכן