כמו באמריקה – פיצויים עונשיים בתביעות נזיקין

 אחד מכללי היסוד בדיני הנזיקין הינו שהאדם שניזוק לא יקבל פיצוי הגבוה יותר מן הנזק שנגרם לו. למשל, אם אדם גרם לי נזק בשווי של אלף  ₪ –  לא אוכל לקבל יותר מסכום זה.

 למרות זאת, לא אחת אנו שומעים בכלי התקשורת על פסקי דין הניתנים בתביעות נזיקין בארצות הברית בסכומים של עשרות מיליוני דולרים, הרבה מעבר לנזק שנגרם בפועל. הסיבה המרכזית לכך, הינה האפשרות הקיימת לפסוק לניזוק "פיצוי עונשי", שהוא פיצוי הניתן מעבר לגובה הנזק שנגרם, ומטרתו להעניש את המזיק על התנהגותו המזיקה ובכך לבטא את סלידת החברה ממעשיו ולהרתיע מזיקים אחרים מלנקוט בדרך זו.

 גם בתי המשפט בישראל הכירו באפשרות לחייב את המזיק לשלם לניזוק פיצויים עונשיים, אומנם בסכומים נמוכים יותר, במקרים של רשלנות חמורה, התנהגות שערורייתית, זדונית או מכוונת, כגון במקרים של עבירות מין ואלימות. עם זאת, בתי המשפט נמנעו מלעשות שימוש בסמכותם זו ורק לאחרונה החלו להינתן פסקי דין המעניקים פיצוי זה.

 פסק הדין התקדימי בישראל שפסק לניזוק פיצויים עונשיים, ניתן במקרה שבו אדם הותקף באופן חמור על ידי שניים שדקרוהו בסכין בחזה, שיספו את צווארו וכמעט גרמו למותו. המותקף הובהל במצב אנוש לבית החולים, טופל ויצא מכלל סכנה אך נותר עם נזקי גוף – נכויות ופגיעות קשות. המותקף התלונן במשטרה ובמקביל הגיש תביעת פיצויים אזרחית נגד התוקפים והתיק נדון בבית משפט השלום ברמלה.

 בית המשפט דן בתביעה, פסק למותקף פיצוי בסך כשבע מאות אלף ₪ בגין הנזקים הישירים ובנוסף, חייב את התוקפים בתשלום פיצויים עונשיים בסך של שלוש מאות אלף ₪.

בית המשפט נימק את פסיקת הפיצויים העונשיים בכך שמדובר במקרה חמור עד כדי "שחיטה" הנובע מ"תת תרבות הסכין" , כדבריו, והראוי לכל גינוי. על פסק הדין הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי, בדרישה לבטל את הפיצויים העונשיים שנפסקו. בית המשפט המחוזי דחה את הערעור וקבע כי הנסיבות החמורות של המקרה הולמות פסיקת פיצויים עונשיים.

 האמור מהווה מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23

עוד בנושא:

Open

דילוג לתוכן