כמו באמריקה – פיצויים עונשיים בתביעות נזיקין

כמו באמריקה – פיצויים עונשיים בתביעות נזיקין

 אחד מכללי היסוד בדיני הנזיקין הינו שהאדם שניזוק לא יקבל פיצוי הגבוה יותר מן הנזק שנגרם לו. למשל, אם אדם גרם לי נזק בשווי של אלף  ₪ –  לא אוכל לקבל יותר מסכום זה.

 למרות זאת, לא אחת אנו שומעים בכלי התקשורת על פסקי דין הניתנים בתביעות נזיקין בארצות הברית בסכומים של עשרות מיליוני דולרים, הרבה מעבר לנזק שנגרם בפועל. הסיבה המרכזית לכך, הינה האפשרות הקיימת לפסוק לניזוק “פיצוי עונשי”, שהוא פיצוי הניתן מעבר לגובה הנזק שנגרם, ומטרתו להעניש את המזיק על התנהגותו המזיקה ובכך לבטא את סלידת החברה ממעשיו ולהרתיע מזיקים אחרים מלנקוט בדרך זו.

 גם בתי המשפט בישראל הכירו באפשרות לחייב את המזיק לשלם לניזוק פיצויים עונשיים, אומנם בסכומים נמוכים יותר, במקרים של רשלנות חמורה, התנהגות שערורייתית, זדונית או מכוונת, כגון במקרים של עבירות מין ואלימות. עם זאת, בתי המשפט נמנעו מלעשות שימוש בסמכותם זו ורק לאחרונה החלו להינתן פסקי דין המעניקים פיצוי זה.

 פסק הדין התקדימי בישראל שפסק לניזוק פיצויים עונשיים, ניתן במקרה שבו אדם הותקף באופן חמור על ידי שניים שדקרוהו בסכין בחזה, שיספו את צווארו וכמעט גרמו למותו. המותקף הובהל במצב אנוש לבית החולים, טופל ויצא מכלל סכנה אך נותר עם נזקי גוף – נכויות ופגיעות קשות. המותקף התלונן במשטרה ובמקביל הגיש תביעת פיצויים אזרחית נגד התוקפים והתיק נדון בבית משפט השלום ברמלה.

 בית המשפט דן בתביעה, פסק למותקף פיצוי בסך כשבע מאות אלף ₪ בגין הנזקים הישירים ובנוסף, חייב את התוקפים בתשלום פיצויים עונשיים בסך של שלוש מאות אלף ₪.

בית המשפט נימק את פסיקת הפיצויים העונשיים בכך שמדובר במקרה חמור עד כדי “שחיטה” הנובע מ”תת תרבות הסכין” , כדבריו, והראוי לכל גינוי. על פסק הדין הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי, בדרישה לבטל את הפיצויים העונשיים שנפסקו. בית המשפט המחוזי דחה את הערעור וקבע כי הנסיבות החמורות של המקרה הולמות פסיקת פיצויים עונשיים.

 האמור מהווה מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה מכל הלב לעו"ד מוטי ארד ולכל הצוות על העבודה המעולה והמסורה! ממליצה בחום!
Irina Kogan
Irina Kogan
07:50 11 Apr 21
הגעתי למשרדו של עורך דין מוטי ארד דרך המלצה מלקוחות מרוצים, כך גם אני מרוצה מהיחס והמקצועיות ואמינות שבאה עם ניסיון מבוסס, ממליץ בחום!
dani tuman
dani tuman
11:22 25 Mar 21
הגעתי אל מוטי עקב פציעה בברך,טיפל בתביעה ברצינות רבה.
Erez Hochma
Erez Hochma
18:19 24 Mar 21
בזמן התיכון בכיתה יב' שברתי את הרגל בגלל פתח ביוב שהיה עקום בשטח בית הספרהמשרד עזר לי להוכיח שזוהי הפרת בנייה ועזר לי לזכות בתביעה שהתנהלה מול בית הספר והעירייה. בסוף התהליך קיבלתי מעל ומעבר למה שכל משרד אחר העריך.העבודה מולם הייתה מתוזמנת בצורה מושלמת, נעימה ומסודרת. תודה ענקית! ממליץ בחום
Levcdo1
Levcdo1
17:19 24 Mar 21
תודה על השירות האדיב עו"ד משיכמו ומעלה
Shlomo Kashriel
Shlomo Kashriel
16:58 24 Mar 21
ללא ספק משרד איכותי ושרות יוצא דופן. צוות מקצועי . ליווי אישי ומסביר פנים. מומלץ בחום.
עינבל אטיאס
עינבל אטיאס
14:59 24 Mar 21
עברתי תאונת דרכים מאוד קשה וקיבלתי מעורך הדין מוטי ארד תשומת לב מלא והתייחסות אישית מקצועיות. נשארתי מאוד מרוצה מהשירות וממליצה בחום ואהבה.
Larisa Avetisyan
Larisa Avetisyan
10:39 24 Mar 21
ברצוני להודות לעו״ד מוטי ארד, על השירות המקצועי והאדיב ביותר. היכרתי אותו עקב תאונת דרכים שעברתי. הטיפול בתיק היה מסור, עקבי ומוצלח.מומלץ בחום כמו שהמלצתי לכל חברותיי על המשרד הראשון במקצועיות.
רבאב עקפה
רבאב עקפה
10:26 24 Mar 21
לייעוץ מיידי עם עו"ד מוטי ארד
דילוג לתוכן