גם מנתח מיומן ומנוסה יכול להתרשל – רשלנות רפואית?

התובעת, עקרת בית בת 63, סבלה מתסמונת התעלה הקרפלית. מדובר בתסמונת שכיחה למדי אשר משפיעה על היכולת לאגרף את כף היד, מקשה על תפיסת חפצים וגורמת לתחושת עקצוץ בכף היד. מאחר שעיסוקה של התובעת היה בעבודות משק הבית, היא התקשתה בבישול, ניקיון ושטיפת כלים. מדובר בהשפעה משמעותית על תפקודה היומיומי הלכה למעשה.

התובעת פנתה לקבלת טיפול רפואי ועברה בדיקת EMG. לאחריה, הופנתה לביצוע ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית בשורש כף ידה השמאלית והיא אכן עברה את הניתוח.

כעבור מספר חודשים ושעה שהתובעת עדיין התקשתה בביצוע עבודות משק הבית, היא נאלצה לעבור עוד ניתוח. בניתוח השני, התגלה כי במהלך הניתוח הראשון, נחתכו עצבים בשורש כף ידה השמאלית וזאת למרות שלא היה כל צורך לעשות זאת.

התובעת הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בגין הניתוח הראשון. בית משפט השלום בחיפה בחן את טענות הצדדים ואף מינה מומחה מטעם בית המשפט על מנת שיחווה דעתו בעניין האם הייתה רשלנות מצדו של המנתח הראשון.

לאחר שבית המשפט קיבל את חוות דעת המומחה וכן שמע את עדויות הצדדים הוא פסק באופן נחרץ ביותר כי נפלה רשלנות רפואית בהתנהלותו של המנתח הראשון. כלשון בית המשפט: “מן הגורן ומן היקב, מגיעים אפוא למסקנה כי אכן הייתה התרשלות…“.

בית המשפט עוד הוסיף כי גם המנתח המיומן והמנוסה ביותר יכול להתרשל באופן ביצוע הניתוח.

נפסק כי בניתוח מהסוג הזה, חייבת להיות הבחנה ברורה בין העצבים השונים בשורש כף היד ועל המנתח לצפות באופן ויזואלי וברור את הסתעפות העצבים השונים ולכל אורך הניתוח. לכן, אילו היה נוהג המנתח בסטנדרט ראוי אשר היה מצופה ממנו, הוא היה מונע את הנזק כפי שקרה.

כן בחן בית המשפט האם הנזק שאירע לתובעת הינו בגדר סיבוך רפואי שיכול להתרחש בניתוחים אלו ונמצא כי לא מדובר בסיבוך מוכר, אלא רשלנות רפואית גרידא.

למסקנה כי המנתח התרשל, הגיע בית המשפט גם מגרסתו של המנתח בעצמו. שעה שהמנתח טען להגנתו כי לא ייתכן שהוא זה שחתך את העצבים בכף ידה השמאלית של התובעת, היות והם מרוחקים מאזור הניתוח. נפסק כי גם אם תתקבל טענה זו של המנתח, הרי שבעצם העובדה כי העצבים נחתכו, יש כדי להעיד בדבר רשלנות רפואית. שכן, אם העצבים מרוחקים מאזור הניתוח,  אזי אין כל הסבר הגיוני מדוע הם נפגעו במהלך הניתוח, פרט לכך שמדובר ברשלנות רפואית.

בסיומו של פסק הדין, בית המשפט קבע כי התובעת זכאית לפיצוי כספי בגין נזקי גוף אשר נגרמו לה. סכום הפיצוי הועמד על סך של 68,623 ₪.

(להרחבה ראו: ת”א (חי’) 33129-08-15 פלונית נ’ בית חולים “המשפחה הקדושה” (פורסם בנבו, ניתן ביום 29.9.2019)).

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן