גם מנתח מיומן ומנוסה יכול להתרשל – רשלנות רפואית?

התובעת, עקרת בית בת 63, סבלה מתסמונת התעלה הקרפלית. מדובר בתסמונת שכיחה למדי אשר משפיעה על היכולת לאגרף את כף היד, מקשה על תפיסת חפצים וגורמת לתחושת עקצוץ בכף היד. מאחר שעיסוקה של התובעת היה בעבודות משק הבית, היא התקשתה בבישול, ניקיון ושטיפת כלים. מדובר בהשפעה משמעותית על תפקודה היומיומי הלכה למעשה.

התובעת פנתה לקבלת טיפול רפואי ועברה בדיקת EMG. לאחריה, הופנתה לביצוע ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית בשורש כף ידה השמאלית והיא אכן עברה את הניתוח.

כעבור מספר חודשים ושעה שהתובעת עדיין התקשתה בביצוע עבודות משק הבית, היא נאלצה לעבור עוד ניתוח. בניתוח השני, התגלה כי במהלך הניתוח הראשון, נחתכו עצבים בשורש כף ידה השמאלית וזאת למרות שלא היה כל צורך לעשות זאת.

התובעת הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בגין הניתוח הראשון. בית משפט השלום בחיפה בחן את טענות הצדדים ואף מינה מומחה מטעם בית המשפט על מנת שיחווה דעתו בעניין האם הייתה רשלנות מצדו של המנתח הראשון.

לאחר שבית המשפט קיבל את חוות דעת המומחה וכן שמע את עדויות הצדדים הוא פסק באופן נחרץ ביותר כי נפלה רשלנות רפואית בהתנהלותו של המנתח הראשון. כלשון בית המשפט: “מן הגורן ומן היקב, מגיעים אפוא למסקנה כי אכן הייתה התרשלות…“.

בית המשפט עוד הוסיף כי גם המנתח המיומן והמנוסה ביותר יכול להתרשל באופן ביצוע הניתוח.

נפסק כי בניתוח מהסוג הזה, חייבת להיות הבחנה ברורה בין העצבים השונים בשורש כף היד ועל המנתח לצפות באופן ויזואלי וברור את הסתעפות העצבים השונים ולכל אורך הניתוח. לכן, אילו היה נוהג המנתח בסטנדרט ראוי אשר היה מצופה ממנו, הוא היה מונע את הנזק כפי שקרה.

כן בחן בית המשפט האם הנזק שאירע לתובעת הינו בגדר סיבוך רפואי שיכול להתרחש בניתוחים אלו ונמצא כי לא מדובר בסיבוך מוכר, אלא רשלנות רפואית גרידא.

למסקנה כי המנתח התרשל, הגיע בית המשפט גם מגרסתו של המנתח בעצמו. שעה שהמנתח טען להגנתו כי לא ייתכן שהוא זה שחתך את העצבים בכף ידה השמאלית של התובעת, היות והם מרוחקים מאזור הניתוח. נפסק כי גם אם תתקבל טענה זו של המנתח, הרי שבעצם העובדה כי העצבים נחתכו, יש כדי להעיד בדבר רשלנות רפואית. שכן, אם העצבים מרוחקים מאזור הניתוח,  אזי אין כל הסבר הגיוני מדוע הם נפגעו במהלך הניתוח, פרט לכך שמדובר ברשלנות רפואית.

בסיומו של פסק הדין, בית המשפט קבע כי התובעת זכאית לפיצוי כספי בגין נזקי גוף אשר נגרמו לה. סכום הפיצוי הועמד על סך של 68,623 ₪.

(להרחבה ראו: ת”א (חי’) 33129-08-15 פלונית נ’ בית חולים “המשפחה הקדושה” (פורסם בנבו, ניתן ביום 29.9.2019)).

 

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

משרד מעולה אנשים קשובים וכמובן מוטי הכי מקצועי בעולם, הכל עובד במהירות ובקלות, אלף תודות מוטי ערד
Eylon Pisam
Eylon Pisam
06:08 29 Sep 21
לעורך דין מוטי ערד והצוות מודה לכם על הטיפול המסור והסובלנות שהפגנתם כלפיי והדרך הטובה לאורך כל בשנים ואני ממליץ בחום לכל מי שצריך עורך דין שיפנה לנטע ערד תודה ערד
נועם בן ישי
נועם בן ישי
14:54 13 Sep 21
טופלתי על ידי משרד עורכי הדין מוטי ארד בתביעת נזיקין מורכבת ומסובכת וזכיתי לטיפול ושרות מסורים ותוצאה מעל המצופה. בהחלט ממליץ על משרדו של עו"ד מוטי ארד
עמנואל גידלאו
עמנואל גידלאו
08:32 09 Sep 21
קיבלתי שירות ויחס מדהים מעורך דין מוטי ארדמומלץ בחום
שירה חולדרוב
שירה חולדרוב
07:09 09 Sep 21
משרד מקצועי , ענייני , ורציני ביותרקיבלתי שירות יוצא מן הכללצוות שתמיד עם יד על הדופק ודואג לעדכן כל הזמן פשוט מושלםתודה רבה .
גבי חן יה
גבי חן יה
07:33 22 Aug 21
ברצוני להודות למוטי ארד ולצוות שלו על מתן שירות נדיב ומתחשבאני מאושרת מבחירתי כמייצג שלי הכרתי בנאדם מדהים וצוות מנומס ומאוד מתחשב אני ממליצה בחום!!תודה רבה לכם
מרציאנו קלרה
מרציאנו קלרה
06:22 10 Aug 21
Я обратился в офис Моти Арада по вопросу компенсации ущерба здоровью после дорожной аварии.Хочу поблагодарить Моти и его команду за чёткую и слаженную работу.Они одни из лучших в этой области адвокатских услуг.Всем рекомендую.Борис.
Борис Гольдштейн
Борис Гольдштейн
04:39 09 Aug 21
תודה רבה למוטי לכל צוות המשרדעל השירות האדיב, המקצועי, והחם,לאורך כל הדרך ותודה ללירן המדהים על הסבלנות איתיתודה חברים💖
הילה מור
הילה מור
17:44 03 Aug 21
X

    Open

    דילוג לתוכן