מקרה של רשלנות רפואית, הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה

(תא פ”ת 36534-03-12 ר.ש. נ’ ד”ר שרייבר)

תובעת אשר פנתה לקבלת טיפול בפצעי אקנה אצל הנתבעת, רופאה מומחית לטיפול בעור ופצעי אקנה ומנהלת תחום טיפולים פוטודינמיים.

בחודש ספטמבר 2008 או בסמוך לכך ראתה התובעת פרסום של מרפאה של בית החולים, אודות טיפול מיוחד, המביא להפסקת הופעתם של פצעי אקנה. התובעת אשר סבלה מפצעי אקנה בפניה וכן בגב ובחזה, פנתה לבית החולים וקבעה פגישה עם הרופאה אשר הסבירה לתובעת כי המדובר בטיפול שאינו חודרני כי אם טיפול פוטודינמי אשר מבוצע בעזרת אור בלבד. עוד הסבירה כי המדובר בטיפול ללא סיבוכים וללא תופעות לוואי, וכי לאחריו יהיו פצעים למספר ימים, אולם בחלוף 10 ימים לא יצאו פצעים נוספים.

התובעת אשר ציפתה להתחיל חוק לימודיה שהתה בחופשה ולפיכך קיבלה את הצעת הרופאה (“הנתבעת”) וקבעה תחילת טיפול.

בניגוד לתחזיותיה של הרופאה הטיפול ארך כשלוש שעות והיה כרוך בסבל רב. במשך ימים מספר לאחר הטיפול התנפחו פניה של התובעת אולם בבירור מול הרופאה לא נמצאה כל חריגה. לאחר מס’ ימים הלך מצבה והחמיר וכלל נפיחות וקילופים. מצבה זה נמשך למעלה מחמישה חודשים תקופה בה נמנעה התובעת לצאת מביתה ואף סירבה לטענתה להיפגש עם אנשים.

הצלקות שעל פניה של התובעת לא נעלמו ואף עור פניה השתנה והפך מחוספס.

לתביעה אשר הוגשה על ידי התובעת צורפה חו”ד אשר מצא כי הטיפול הפוטודינמי גרם לה להתפרצות של זיהום עור קשה בעור פניה. וגרם לפצעים רבים, צריבה קשה אשר נמשכו כחמישה חודשים. עוד נמצא כי לאחר הליך הריפוי הארוך בפניה של התובעת נותרו צלקות מכוערות אשר בגינם נזקקה התובעת לטיפול כימי ארוך תוך הימנעות מחשיפה לשמש.

התובעת טענה כי הטופס עליו הוחתמה , טופס ההסכמה הינו לטיפול הפוטודינמי אשר כלל לא כלל התייחסות לסיכון זה שחוותה התובעת. כמו כן ההסבר אותו סיפקה הנתבעת ניטרל את כל ההסברים אשר נכללו בטופס הסכמה מדעת.

התובעת טוענת כי הנתבעת נמנעה מליתן ולהבהיר את כל הסיכונים הצפויים כתוצאה מהליך טיפולי זה ובכך למעשה נשללה מהתובעת כל אפשרות ליתן הסכמה מדעת תוך התייחסות לסיכונים הצפויים אשר לו הוסברו לה , לא הייתה מסכימה לעבור את הטיפול ובכך היה נמנע ממנה סבל רב.

עוד טענה התובעת כי בית החולים הפר את חובת הגילוי כלפיה בכך שהמידע לא נמסר לה במלואו תוך הבהרת הסיכונים הצפויים לה ובכך פגע בזכותה לאוטונומיה על גופה.

בפסיקתו של בית המשפט נקבע כדלקמן:

הנתבעת ובית החולים לא מסרו לתובעת את כל המידע הנדרש אודות הסיכונים הצפויים כתוצאה מביצוע הטיפול, תופעות הלוואי, וכמו כן הסיכונים הצפויים לה. כל זאת על מנת שתוכל להעריך כראוי את סיכוניה וסיכוייה נוכח הסיכונים ותקבל החלטה באם לבצע את הטיפול תוך התחשבות במועדים הצפויים להחלמתה בנסיבות.

נתון נוסף אשר לא הובא לידיעתה הינו כי הרופאה אינה רופאה מומחית.

בכך למעשה קבע ביהמ”ש כי הנתבעת ובית החולים הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם בגילוי מידע לתובעת.

מידע אשר באופן סביר אשר היה דרוש לה לתובעת לגבש החלטתה באם לבצע את הטיפול הפוטודינמי.

הפרת חובת הגילוי הביאה לכך שהתובעת לא יכולה הייתה לקבל החלטה מושכלת אודות הצפוי לה בשל הטיפול, ועל כן קיים קשר סיבתי בין הפרת חובת הגילוי לנזק אשר נגרם לתובעת.

ביהמ”ש קיבל את התביעה בגין רשלנות רפואית וחייב הנתבעות לשלם לתובעת.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן