נזק נפשי בעקבות תאונת דרכים

האם הורה, שצפה במו עיניו בילדו נפגע בתאונת דרכים, נחשב גם לנפגע בתאונה?
האם נזק נפשי להורה שכזה מוכר על-ידי בית המשפט ומזכה אותו בפיצויים?

בשנת 1990 קבע בית המשפט העליון הלכה חשובה הידועה בשם ‘הלכת אלסוחה’ (רע”א 444/87 אלסוחה נ’ עיזבון המנוח דוד דהאן). פסק הדין ניתן ע”י כב’ השופט מאיר שמגר, אשר שימש באותה העת כנשיא ביהמ”ש העליון, ובהסכמתם של השופטים אהרון ברק ודוד לוין.

פסק הדין עסק במקרה טראגי של ילד קטין, אשר נפגע בתאונת דרכים, ונפטר מפצעיו כעבור כ-24 ימים. במהלך כל תקופת אשפוזו, הוריו סעדו אותו ליד מיטתו עד למותו.

הוריו הגישו לאחר פטירת בנם את התביעה הנ”ל, בטענה כי כתוצאה מהשהייה הארוכה ליד מיטת בנם, תוך שצפו בגסיסתו עד לפטירתו, התערער מצבם הנפשי והפיזי ובשל כך הם דרשו הכרה בהם כנפגעים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל”ה-1975 (חוק הפלת”ד).

בית המשפט העליון קיבל את תביעת ההורים והכיר בהם כנפגעי תאונת הדרכים, זאת על אף שהם עצמם לא נכחו במקום התאונה.

נשיא ביהמ”ש העליון דאז, כב’ השופט שמגר, קבע ארבעה תנאים מצטברים, להחלת ההלכה הנ”ל:

  1. מידת הקרבה של התובע לנפגע– הכוונה לקרוב משפחה מדרגה ראשונה, הורים, ילדים, אחים, בני זוג (פסיקה מאוחרת יותר הכירה גם במידות קרבה אחרות ושונות).
  2. התרשמות ישירה מהאירוע– משמע, מי שנכח פיזית באירוע עצמו או נכח בחושיו לתוצאות המידיות של האירוע. יחד עם זאת, גם שמיעה על התאונה מכלי שני גם התקבלה בפסיקה מאוחרת יותר.
  3. מידת הקרבה הנפשית– עדות ראשונה לתאונה עצמה או לתוצאותיה המיידיות. מהבחינה הזו גם נוכחות באמבולנס שפינה את הפגוע או בית החולים אליו פונה הפגוע בסמוך למקרה, אך לא מעבר לכך.
  4. נזק נפשי– על התובע לסבול מנזק נפשי משמעותי. אך אין הכרח למחלת נפש, אלא מספיקים נזקים משמעותיים מבחינה נפשית.

נזק נפשי עקב תאונת דרכים לילד

לאחרונה, ניתן פס”ד לתיק שניהל משרדנו, אשר עסק במקרה של תאונת דרכים, בה התובעת חצתה במעבר חציה יחד עם בנה הפעוט וביתה הקטנה, כאשר תוך כדי חציית הכביש התנגש בהם אופנוע בעוצמה רבה.

בעקבות ההמולה שנוצרה סביב האירוע, התובעת חשבה כי ילדיה נהרגו בתאונה (לשמחתה הרבה, ילדיה סבלו מחבלות קלות בלבד).

בעקבות התאונה, החלה התובעת לסבול, בין היתר, מהתקפי חרדה קשים, סיוטים שחזורים של התאונה, דכאון, התפרצויות זעם ותוקפנות.

פסק הדין עסק, בין השאר, בטענה כי פגיעתה הנפשית של התובעת נבעה מהחוויה במהלכה ראתה הן את האופנוע מתקרב אליה והן את ילדיה מוטחים לכביש. ביהמ”ש מצא לנכון שלא לבצע אבחנה בין שני רכיבים אילו, וסבר כי אבחנה זו היא מלאכותית בלבד.

בית המשפט קבע כי כל ארבעת רכיבי הלכת אלסוחה מתקיימים בתיק זה, וקבע כי התובעת זכאית לפיצוי לפי חוק הפלת”ד בגין הנזק שנגרם לה.

מאז קביעת הלכת אלסוחה בתי המשפט הרחיבו את ארבעת הקריטריונים הנ”ל, לדוגמה: בפס”ד אחד נקבע כי גם אחיינית נחשבת לקרוב משפחה (על אף שאינה מדרגה ראשונה), פס”ד אחר קבע כי אפילו הודעת SMS בסמוך לאירוע עשויה לענות על הקריטריון של עדות ראשונה.

לעניין הנזק הנפשי שורת פסקי דין שניתנו במרוצת השנים הובילו לחוסר אחידות- ישנם פסקי דין שקבעו כי נכות בשיעור 5%-15% אינה מקנה פיצוי, ואילו פסקי דין אחרים נקטו בגישה מקלה יותר.

לפני מספר שנים קבע בית המשפט העליון, בעקבות הלכת אלסוחה, כי פיצוי יכול להינתן גם לניזוק משני באירועים שאינם מהווים תאונת דרכים. כמו לדוגמה- במקרי רשלנות רפואית.

ניתן לראות כי בתי המשפט נוטים להגמשת הקריטריונים שנקבעו בהלכת אלסוחה וסביר להניח כי המגמה הזו תימשך גם בעתיד.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן