פיצויים בגין נזקי גוף- מרכיב הפיצויים

אחוזי נכות כגורם ראשי בפסיקת פיצויים בגין נזקי גוף

 כמו כל נזקי הגוף, גם דרגת הקושי של פגיעה כתוצאה מתאונה היא הפיכה, והגדרת חומרתה עשויה להשתנות. ואולם הגדרות הפגיעה הן שוליות בסוגיית הפיצוי,  שכן חישוב הסכום לפיצוי תלוי, יותר מכל, בדרגת הנכות אותה קובע מומחה, כשהערכת המצב הרפואי מתגבשת.

פרק הזמן שעובר בין הפציעה לבין גיבוש הערכת מצב הפגיעה משתנה. בדר”כ מדובר על תקופה של כשנה, לאחר שחומרת הפגיעה מתייצבת, ומתבהר אם מדובר, למשל, על נכות צמיתה.

כשלא מדובר בתאונות דרכים, הצדדים מצרפים לתביעה ולהגנה חו”ד רופא הקובעת אחוזי נכות. אם הפער בין חוות הדעת גדול, השופט עשוי למנות מומחה שלישי.

 בתאונות דרכים הצדדים אינם מציגים חוות דעת מטעמם. בית המשפט הוא הממנה את המומחה הרפואי אשר יבדוק את הנפגע ויקבע את שיעור נכותו.

על פי רוב, מאחר שהמינוי הינו מטעם בית המשפט, מדובר במומחה אובייקטיבי אשר יבדוק את הנפגע ויגיש לבית המשפט חוות דעת בדבר גובה הנכות, המגבלות הרפואיות והתפקודיות, צרכים רפואיים ועוד.

לאחר קבלת הקביעה בדבר מצבו של התובע ושיעור נכותו הרפואית, בית המשפט יפסוק פיצויים על בסיס הנכות. זאת ללא קשר למידת האשמה. בין עם נהג במהירות מופרזת ומסוכנת או עבר כל עבירה אחרת על חוקי התעבורה, ובין אם חף מכל עבירה. החישוב יתבצע על פי מספר עקרונות:

כאב וסבל

סכום הנתון לשיקול דעת רחב של בית המשפט. בדרך כלל הסכום הוא שקלול של גיל (ככל שצעירים יותר הסכום גבוה יותר שכן נותר זמן רב יותר לחיות עם הכאב והסבל), שיעור הנכות, מספר ימי האשפוז, הטיפולים הרפואיים שעבר הנפגע ומידת הצער הנגרמת.

בתאונות דרכים, הסכום אותו רשאי לפסוק בית המשפט קבוע בתקנות, והוא נמוך בדרך כלל ביחס לסוגים אחרים של תיקי נזיקין.

 הפסדי שכר בעבר

 כאן קיים שוני בין המקרים. במצב היפותטי שבו תובעים שונים נפגעו בדיוק באותו אופן, חוו את אותם מכאובים, וזמן העדרותם מהעבודה היה שווה, אין הכרח ששניהם יקבלו את אותו שיעור פיצוי. שכן מרכיב זה מתבסס על השכר החודשי של כל תובע, ובהתאם, על אובדן הכנסות בגין העדרות מהעבודה. הריאיות לגובה ההפסד הן, בדרך כלל, תלושי השכר, אישור מהמעביד ואישור מחלה.

במקרה של עצמאי, ניתן להוכיח הפסדים על פי דוחות מע”מ ודוחות מס שנתיים.

הפסדי השתכרות עתידיים

רכיב זה הנו מהותי ביותר והוא בדרך כלל הגדול ביותר בפגיעות קשות המותירות נכות צמיתה גבוהה. כאן ייערך החישוב עפ”י מכפלת אחוזי הנכות התפקודית (שאת שיעורה קובע השופט הדן בתיק, אולם היא בדרך כלל קרובה לשיעור הנכות הרפואית שקבע המומחה), בגובה ההכנסה החודשית שהייתה ידועה קודם  לתאונה, כפול מספר החודשים שנותרו  לנפגע עד גיל הפרישה.

עזרת צד שלישי וסיעוד

מדובר בהחזר הוצאות עבור העזרה בעבודות משק הבית, דוגמת ניקיון ובישול, הכל כמובן באם אכן מצבו התפקודי של הנפגע “מצדיק” זאת. כשהנכות היא מלאה, והתלות היא מוחלטת, נקבע בפסיקה תקדימית רף של 13,500 ש”ח לחודש.

 הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד

מדובר בהחזר הוצאות עבור טיפולים, עזרים, תרופות ואשפוזים, אשר הנפגע אינו זכאי לקבל מקופת החולים. לרוב יהיה מדובר בהחזר בגין השתתפויות עצמיות וטיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות.

 הוצאות ניידות

לעיתים, יהיה זכאי הנפגע לכל הוצאות הנסיעה הנגרמות לו כתוצאה מהתאונה, בכללן הוצאות נסיעה לשם קבלת טיפולים רפואיים. לכן מומלץ לשמור קבלות על כל נסיעה בתחבורה ציבורית, ולרשום עליהן לשם מה בוצעה הנסיעה. ניתן אף לדרוש החזר הוצאות עבור נסיעות פרטיות המבוצעות בשל הפגיעה. במקדים של פגיעה קשה בניידות ניתן לקבל פיצוי גם עבור התאמת הרכב לנכה.

התאמת דיור, שיקום, מיזוג, והוצאות שונות

כשנפגע אדם פגיעה קשה המותירה בו נכות גבוהה יפסוק בית המשפט גם פיצוי אשר נועד לפצות בגין צרכי שיקום וסיעוד.

בהתאמת דיור הכוונה להתקנת מעליות, הרחבת פתחים להתניידות עם גלגלים בתוך הבית וכו’. על מנת לחשב הוצאות התאמה עתידיות יש לקבל חוות דעת של כלכלן מומחה.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן