צילום CT נדחה ולבסוף המטופל נפטר ממחלת הסרטן

לאחרונה הגיע מקרה קשה ומצער ביותר אל פתחו של בית המשפט השלום בכפר סבא. המדובר בבחור צעיר, צעיר מאוד אשר נפטר ממחלת הסרטן כאשר הוא רק בן 19 שנים. המצער והקשה במיוחד בסיפור זה היא שכולו החל בכלל בכאב גב תמים לכאורה ופשוט.

אכן הפעם מדובר בסיפור קשה וכואב במיוחד, על בחור צעיר אשר טרם מלאו לו 19 שנים, שפנה בצורה טלפונית אל רופאת המשפחה שלו והתלונן על כאבים בגבו התחתון. הרופאה שסברה שמדובר בכאבי גב שיגרתיים, הנובעים מפעילות גופנית, שכן ידעה שאותו נער, נוהג להתאמן. לכן, המליצה הרופאה לצעיר, על טיפולי רפלקסולוגיה. כיוון שמניסיונה, טיפולים כאלה מסייעים רבות במצבים כגון זה שמולה. או נכון יותר, ששחשבה שעומד מולה. אבל למרבה הצער, אותה רופאת משפחה ועם זאת, שהינה רופאה מצוינת והדואגת לרווחת מטופליה. אותה רופאה טעתה מאוד באבחנתה. ואין היה מדובר בכאב גב כלל וכלל.

ומאחר והכאב המשיך, פנה המנוח אל רופא אורטופד, והתלונן בפניו על כאבים בגבו. אותו רופא בתגובה, ולאחר שסבר שהמדובר בכאב שגרתי. נתן למנוח משחה להקלה על הכאב ושיחרר אותו לביתו.

וכאן ובנקודה זו, מצויה עיקר המחלוקת בין הורי המנוח התובעים, לבין רופאת המשפחה, הרופא האורוטופד ומרכז הדימות, שמבצע בין השאר את בדיקות ה-CT.

והמחלוקת היא:

מתי פנה לראשונה המנוח והתלונן על כאבי גב "חשודים" ואשר צריכים לגרום להפנייתו לבדיקת CT גב?
וכמה זמן חלף מהפעם הראשונה האמורה, עד לאיבחונו של המנוח כלוקה בסרטן סרקומה מסוג יואינג?
מחלה אלימה, אשר הביאה למרבה הצער ובסופו של דבר, למותו של הצעיר.

התובעים טענו, שעוד באותו היום, בו פנה המנוח לראשונה לרופאת המשפחה, היה צריך לקונן בליבה החשד, כי יתכן והמדובר בתסמינים המחשידים על ליקוי, מעבר לכאבי גב. ואז, לפחות ליתר ביטחון, לשלוח את המנוח לבדיקת ct. בנוסף טענו התובעים, שכיוון שהרופאה שכחה לציין שהמנוח פנה אליה טלפונית, ולא היה נוכח במרפאה. לכן לדעת התובעים, לא הוכח שהמנוח לא היה במרפאה פיסית. ולכן, חזקה עליו שהיה. בנוסף טענו התובעים, שלא יתכן שהאורטופד ישלח את המנוח לבדיקת ה-ct. ולאחר מכן, ולאחר הסתייגות של מרכז הדימות, יבטל הבדיקה ויטען שאינה נחוצה. לכן נטען, שבשל חוסר הרישום של רופאת המשפחה ואי ביצוע בדיקת הct בזמן, נגרם לתובעים קושי להוכיח את טענותיהם, כלומר "נזק ראייתי". המשמעות של כך, היא שהנתבעים צריכים לשאת בנטל של הוכחת טענותיהם.

הנתבעים טענו, שהתנהגותם והתנהלותם של הצוות הרפואי במקרה, לרבות רופאת המשפחה ובדגש על הרופא האורטופד ומרכז הדימות, היו סבירים וכפי שמצופה מבעלי התפקיד אלה לנהוג. לטענת הנתבעים, לא הוכח שהתובע היה פיזית אצל רופאת המשפחה, ושהתלונן על כאבים מתחום האורתופדיה. בנוסף ובאשר לרופא האורטופד, נטען שפעל גם הוא באופן סביר ולא התרשל. שכן, כאבי גב כפי שעליהם התלונן המנוח, יכולים לרוב להצביע על בעיות אחרות. ומלבד זאת, לפי הפרקטיקה הרפואית, לא מצופה מרופא לשלוח רק על כאבי גב, לצילום CT. אלא, לאחר שהכאב נמשך כבר 6 שבועות. דבר שלא קרה לטענת הנתבעים.

וכך ולבסוף…

בית המשפט קבע, שאכן, הרופא האורטופד ומרכז הדימות, לא נהגו כפי שמצופה מאורטופד ומרכז דימות סבירים וחרגו מהסטנדרטים המקובלים המצופים מהם, אך באופן חלקי. הסטיה מן הסטנדרטים, באה לידי ביטוי, שמאחר והרופא האורטופד הפנה את המנוח לבדיקת CT ואז מרכז הדימות סירב חלקית לביצוע הבדיקה. ושאז, הרופא "יישר קו עימו". כלומר, שהאורטופד אינו יכול לשלוח מטופל לבדיקת ct בעצמו ולאחר מכן לטעון, שלא היתה נחוצה. ובשל כך, קבע בית המשפט, על נטל ההוכחה לעבור לצד של הנתבעת.

עוד קבע בית המשפט, שלא הוכח רשלנות רפואית וקשר סיבתי בין אי ביצוע בדיקת ה CT בזמן, להחרפת המחלה שהביאה לסוף הטראגי.

לכן ובסופו של יום, דחה בית המשפט את רוב רכיבי התביעה של התובעים. אבל מלבד, כאבם וסבלם של התובעים שנגרם מהתנהלות הרופא האורטופד, כאמור.

לפיכך, פסק בית המשפט לטובת התובעים סכום בסך של 70,000 ₪ בגין כאב וסבל + 12,285 ₪ בגין הוצאות המשפט של התובעים.

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן