רשלנות רפואית בלידת ואקום

אישה כבת 26, בשבוע ה – 40 להריונה, התייצבה לבדיקת הערכת משקל במרפאת שירותי בריאות כללית. הרופא שביצע את הבדיקה העריך כי העובר שוקל כ- 3,400 גרם. לאחר יומיים, הגיעה האישה לבית החולים אלדג’אני בירושלים, במצב של לידה פעילה ובידה הפניה מאת הרופא. הרופא נקרא לבית החולים וביצע לידת ואקום, בה  התברר כי התינוק נולד במשקל 4,170 ג’. מבדיקה שנערכה לתינוק לאחר מכן על ידי רופא ילדים, נמצא כי התינוק סובל משיתוק בידו השמאלית. בגיליון הלידה אשר נערך בידי הרופא לא צוין כל אירוע מיוחד שהתרחש במהלך הלידה, מלבד השימוש בואקום, על אף שבדיעבד התברר כי במהלך הלידה אירעה “תקיעת כתפיים”.

לאור מצבו הבריאותי של התינוק, הוגשה תביעה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הרופא, בית החולים וקופת חולים כללית, בה נטען בין היתר לרשלנות הרופא בשני מישורים: האחד – כרופא מטעם בית החולים, התרשל בכך שלא העריך נכון את משקלו של התינוק וביצע לידת ואקום מקום שהיא מסוכנת ביחס למשקל העובר. בנוסף, נטען לרשלנות מצד הרופא שלא המליץ לאישה לבצע ניתוח קיסרי. בנוסף, נטען כי הרופא התרשל בכך שלא ציין ברשומות הרפואיות מדוע ביצע לידת ואקום ומה היה מצב התינוק והאישה לפני ביצוע הלידה בואקום. כמו כן לא נמצא תיעוד לתקיעת הכתפיים ומשכך, נטל השכנוע צריך לעבור לנתבעים ועליהם להוכיח כי לא התרשלו. השני – כרופא מרפאת שירותי בריאות כללית, התרשל בכך שהפנה את האשה לבית החולים אלדג’אני על אף שידע כי בית החולים אינו ערוך לכל סיכון שיכול להיווצר בלידה. בנוסף טעה בהערכת משקל העובר.

בית החולים טען כי הוא אינו נושא באחריות לרשלנות משום שהרופא לא נחשב כעובד של בית החולים, כי אם קבלן עצמאי אשר שכר את שירותי בית החולים וטיפל באישה כרופא פרטי. בנוסף, טען בית החולים, כי הרופא ושירותי בריאות כללית התרשלו בכך שלא יידעו את בית החולים כי משקל העובר גבוה ומחייב לשקול האם לבצע ניתוח קיסרי.

הרופא טען שהערכת המשקל הייתה נכונה, שלא היה חשש לתקיעת כתפיים ושלא היה עליו להמליץ לבצע ניתוח קיסרי משום שלא היה חשד לעובר גדול. עוד טען הרופא כי לא התרשל בהפניית האישה לבית החולים.

שירותי בריאות כללית טענו כי מעקב ההריון על ידי הרופא בוצע על פי הסטנדרטים הרפואיים המקובלים ובאופן מקצועי ולנוכח תוצאות הבדיקות במעקב ההריון לא הייתה כל סיבה להמליץ לבצע ניתוח קיסרי.

שופטת בית המשפט המחוזי קבעה כי הלידה איננה לידה פרטית, בין היתר מאחר ובית החולים אישר לרופא לקיימה והרופא לא קיבל תמורה  עבור הלידה. בנוסף קבעה השופטת כי לא הוכחה רשלנות במעקב ההריון, לא הייתה טעות בהערכת גודל העובר, לא היו סימנים לחשוש להיווצרות תקיעת כתפיים ולא ניתן היה לדעת האם היה צורך בניתוח קיסרי ולכן לא הוכחה התרשלות מטעם שירותי בריאות כללית. יחד עם זאת קבעה השופטת, כי על פי הסכמת כל המומחים הרפואיים, כאשר מבוצעת לידה בדרך של ואקום יש לתעד את הסיבות, התנאים והפרטים הדרושים לכך ומשלא תועדו עובר נטל ההוכחה לרופא ולבית החולים ועליהם להוכיח כי לא התרשלו בחילוצו של העובר. משלא הוכיחו זאת, יש לקבוע כי הם התרשלו בחילוצו אשר גרם בין היתר לשיתוק בידו השמאלית של התינוק. לאור האמור, פסקה השופטת כי על בית החולים והרופא לפצות את ההורים והתינוק בסך של 1,793,853 ₪ לא כולל הוצאות ושכ”ט המורכבים מראשי נזק שונים.

(י-ם) 2228/08 תא (י-ם) 2228-08     א” ז’ נ’ ד”ר סולימאן ג’ושה

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

יחס חם ונעים ושירות מקצועי ביותר של מוטי ולירן!
Emilia Mor
Emilia Mor
14:23 19 Jul 21
שירות ברמה טיפול מסור שלא נזדקק אבל ממליץ בחום מס'1
Shmuel Aharon
Shmuel Aharon
08:58 09 Jul 21
Выражаю огромную благодарность адвокату Моти Арад и всему коллективу , за Оказанную мне профессиональную помощь! Уровень профессионализма на высшем уровне, очень внимательный и вежливый коллектив. Очень довольна результатом проделанной работы!
Ярина Бойко
Ярина Бойко
12:25 03 Jul 21
פניתי לעו״ד ארד בעקבות רשלנות רפואית טיפל בתיק במקצוענות לשמה ובאופן מסור מרוצה מאוד כל הכבוד עו״ד מוטי ארד תודה
shlomi reuveni
shlomi reuveni
19:00 01 Jul 21
טופלתי ע"י משרד עו"ד מוטי ארד בתאונת נזיקין, יש לציין שמדובר במשרד המחזיק באמתחתו צוות עו"ד איכותי,מקצועי,מסור,רגיש ובעל תודעת שירות גבוהה מאוד המבין את הלקוח והצורך ברגישות בטיפול במקרים מסוג אלה, ממליץ בחום.
יעקב מלכה
יעקב מלכה
08:41 30 Jun 21
משרד מאוד איכותי ומקצועי.יחס אישי ותומך.תודה רבה מוטי וכל הצוות.
Alex Mendelson
Alex Mendelson
08:26 27 Jun 21
מקצוענות, אמינות, יצירתיות, ודבקות במטרה אלו הערכים אשר הופכים את האנשים שנלחמים עבורך למצויינים. ואלו בדיוק (אם לא יותר :)) הערכים שאפשר להגיד על מוטי והמשרד שלו.לא מוותרים, לא מתפשרים, תמיד זמינים.עזרו לי במספר תיקי תאונות אופנוע.מומלץ בעינים עצומות.
Adar Tzror
Adar Tzror
05:02 27 Jun 21
לאחר שקיבלתי מספר המלצות מקרובי משפחה פניתי למשרדו של עו״ד מוטי ארד על מנת שייטפל לי בתביעה מורכבת ברשלנות רפואית.מהפגישה הראשונה עם העו״ד הרגשתי שאני נמצא במקום הנכון עם הבן אדם הנכון שייטפל לי בתיק במסירות.עו״ד מוטי נלחם בשבילי בתיק והשיג לי תוצאה טובה ביותר.הכרתי בן אדם אכפתי, מלווה, תומך, זמין לכל שאלה לאורך כל התקופה. הצוות במשרד הוא צוות שירותי, אדיב ומקצועי אשר ראוי להערכה.אם מחפשים עו״ד מקצוען ברשלנות רפואית שיינצח לכם את התיק, משרד עו״ד מוטי ארד הוא הבחירה הנכונה.العائلة نصحتني بشكل كبير بهذا المكتب، بعدها توجهت للمحامي موتي اراد حتى يحصل لي حقوقي وتعويضاتي بقضيتي المتعلقة بالإهمال الطبي. قضية معقدة جداًدعاني المحامي على مكتبه للقاء تعارف ومن البداية شعرت اني بالمكان الصح مع الشخص الصح اللي رح يهتم بقضيتي بأمانة.المحامي موتي ما قصّر معي بشيء وحصّل لي تعويض ولا اروع بالقضية اللي انا شخصياً ما كنت متوقعه.شخص بهتم بادق التفاصيل، داعم ودائماً جاهز يرد على الاتصالات ويعطيني اجوبة لكل استفسار بطلبه خلال كل الفترة.العاملين في المكتب والمحاميين اشخاص ولا اروع، بعطو من قلبهن وبساعدو الجميع بدون استثناء والاهم انهم جداً مختصين بمجالهن وانا ممتن الهم فرداً فرداًاذا عندكم قضية اهمال طبي وبتدوروا على محامي يحصل لكم افضل نتيجة وافضل تعويض، مكتب المحامي موتي اراد هو الاختيار الصحيح والعنوان.
Amar gana
Amar gana
20:02 23 Jun 21
דילוג לתוכן