רשלנות רפואית בניהול מעקב הריון

לאחר שנים רבות ואחרי עשרות טיפולי הפריה חוץ גופית הצליחה אישה כבת 44 להרות תאומים. טיפולי ההפריה ומעקב ההריון בוצעו במרפאתו הפרטית של רופא מומחה. לאחר מספר בדיקות ובשל סימני מצוקה של אחד העוברים, החליט הרופא לילד את האישה בשבוע ה – 36 להריונה באמצעות ניתוח קיסרי. לאחר הלידה התברר שאחת התאומות סובלת משיתוק מוחין ונקבעו לה 100% נכות.

בני הזוג הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בלוד כנגד הרופא וטענו כי הוא התרשל בניהול מעקב ההריון, בכך שלא הפנה את האישה למעקב במרפאה להריון בסיכון גבוה ולא ביצע את הבדיקות הנדרשות להריון מסוג זה. בנוסף, טעה הרופא בביצוע הערכות המשקל בשבוע ה – 32 ובשבוע ה – 34 להריון ולא איבחן כי למעלה משבועיים אחת התאומות כלל לא התפתחה. בעקבות טעות זו לא שלח את האישה לבדיקות הנדרשות, אשר היו מחייבות ביצוע ניתוח קיסרי במועד מוקדם יותר ובכך להפחית מחומרת הנזק המוחי לתאומה.

הרופא טען כי מעקב ההריון בוצע במקצועיות ובמסירות וכי בממצאי הבדיקות שערך לא עלה חשד לפיגור בגדילה, פער במשקל או בעיות אחרות ומדובר לטענתו בתביעה שהיא בגדר "חוכמה לאחר מעשה". בנוסף, טען כי גם אם התאומות היו נולדות בשבוע מוקדם יותר, הנזק לא היה נמנע וייתכן שאף היה חמור יותר.

שופטת בית המשפט המחוזי בלוד קבעה כי הרופא הפר את חובת הזהירות משום שלא הפנה את האישה לבדיקות הנדרשות בשבוע ה – 34 להריון, כנדרש בהריון בסיכון גבוה. בנוסף קבעה השופטת כי קיים קשר סיבתי בין התרשלות הרופא להחמרת מצבה של התאומה, אך לא לגרימה ממשית משום שלפי חוות דעת מומחה מטעם בית המשפט הנזק התפתח לאורך זמן ולו היו מיילדים את האישה בשלב מוקדם יותר קיימת סבירות שהנזק היה קטן יותר אך לא נמנע לגמרי. עוד הוסיפה השופטת וקבעה כי לאור העמימות העובדתית הנובעת מהעובדה שלא ניתן לדעת במדויק מה חלקו של הרופא בנזק שנגרם לתאומה, ועל דרך האומדן, חלקו של הרופא בנזק הוא 50%. השופטת פסקה כי על הרופא לשלם לבני הזוג פיצויים בסך של 3,989,264 ₪ המורכבים מראשי נזק שונים.
תא (מרכז) 35323-06-11     ע.י. (קטינה) נ' פרופ' עמי עמית

עו"ד מוטי ארד
עו"ד מוטי ארד

זקוקים לייעוץ?
אנחנו כאן למענכם.

ביקורות

תודה רבה לעו"ד מוטי ארד ולצוות ובעיקר לליאור שתמיד היה זמין ונתן תשובה מקצועית ועניינית לכל שאלה. צוות אכפתי ומקצועי. ממליצה בחום!!
ליעד תובל
ליעד תובל
07:38 04 Oct 23
מדובר במשרד מצויין , יסודי ואמין . מומלץ מאוד.
shay abramov
shay abramov
16:14 11 Sep 23
תודה רבה לך על הכל באמת בן אדם זהב עם משרד מלא בטוב מאחל לך שהשם אברך אותך
Liron Dahan // לירון דהן
Liron Dahan // לירון דהן
13:38 10 Sep 23
אנשים מקצועיים ונדיבים
Machtyuk Boris
Machtyuk Boris
10:06 08 Aug 23
פניתי למוטי אחרי תאונת דרכים, בהמלצה של חבר. הסבר וליווי אישי, ללא ידע מקדים נדרשת, הכל מאוד מקצועי ומאוד משתלם בסוף
oleg yermanok
oleg yermanok
09:08 08 Aug 23
תודה רבה למוטי וכל הצוות המדהים שלו, עזרו לי מאוד, עבדו על התיק שלי בצורה הטובה והמקצועית ביותר, בהחלט ממליץ לכולם על המשרד המדהים הזה.
אילן קיציו
אילן קיציו
13:07 03 Aug 23
קיבלי שירות אמין, מקצועי, ומהיר. תוך שנתיים מהתאונה קיבלתי סכום מכובד.
נינה גולובוב
נינה גולובוב
09:46 01 Aug 23
ברצוני להביע את תודתי על השקעה למען השגת התוצאה המירבית .מקצועיות ושרות עיקבי ומסור , יחס אישי ואכפתיות .עו"ד מוכשר ובעל יחס אנוש מדהים .ממליצה בחום 🔝
nasrin amer
nasrin amer
12:33 11 Jul 23
Open

דילוג לתוכן